آرشیو اخبار و مقالات(گروه)
مشاهیر شهر اراک (22)
خبرهای ویژه (8703)
..خبرهای شهر (10553)
اراک قدیم (27)
..سازمان نوسازی و بهسازی (64)
..سازمان خدمات موتوری (147)
..سازمان اتوبوسرانی (79)
..سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی (242)
..سازمان آرامستان (151)
..سازمان پایانه های مسافری (26)
..سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی (1100)
..سازمان مدیریت پسماند (403)
..سازمان حمل و نقل ترافیک (228)
..سازمان میادین میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی (24)
..سازمان عمران (159)
..سازمان فرهنگی، ورزشی (1322)
..سازمان زیباسازی (554)
..سازمان پارک ها و فضای سبز (566)
..اداره انفورماتیک (44)
..سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی (441)
..سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری (256)
..سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر (223)
..بافت تاریخی (80)
..منطقه 1 (171)
..منطقه 2 (277)
..منطقه 5 (135)
..منطقه3 (276)
..منطقه4 (187)
حوزه شهردار (206)
..اخبار اداره روابط عمومی (184)
باشگاه فرهنگی و ورزشی (628)
شورای اسلامی شهر (757)
واحد ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست (HSE) (41)
حوزه معاونت امور زیربنایی و حمل و نقل شهری (427)
....حوزه معاونت مالی و اداری (53)
....حوزه معاونت برنامه ریزی (61)
....حوزه معاونت خدمات شهری (339)
....حوزه معاونت شهرسازی (15)
....حوزه معاونت فرهنگی واجتماعی (33)
....حوزه معاونت فنی و عمرانی (365)
....معاون حمل و نقل و ترافیک (46)
....حوزه معاونت مالی و اقتصادی (10)
سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی (51)
اداره املاک و مستغلات (25)
درخت کاری (7)
جستجو در اخبار و مقالات
 
31
جلسه مشترک اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک بعدازظهر شنبه 30 مرداد ماه، با حضور نمایندگان مردم شهرستان اراک، کمیجان و خنداب با محوریت همفکری در خصوص مسایل روز شهر اراک برگزار شد.

نشست مشترک اعضای شورای اسلامی با نمایندگان مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس اسلامی

نشست مشترک اعضای شورای اسلامی با نمایندگان مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس اسلامی
جلسه مشترک اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک بعدازظهر شنبه 30 مرداد ماه، با حضور نمایندگان مردم شهرستان اراک، کمیجان و خنداب با محوریت همفکری در خصوص مسایل روز شهر اراک برگزار شد.
در ابتدای جلسه اسماعیل تاج آباد رییس شورای اسلامی کلانشهر اراک ضمن خیر مقدم به مهمانان و تبریک هفته دولت، اظهار داشت: یکم شهریور ماه سالروز میلاد فخر ایرانیان حکیم و فیلسوف ابوعلی سینا و روز پزشک را گرامی میداریم و بسیار خرسندیم که نمایندگان مجلس شهرستان اراک، کمیجان و خنداب با تجربه بالا در مدیریت شهری و درک درستی که از مسایل دارند درجایگاه به حق خود نشسته و در راستای رفع موانع توسعه شهر اراک در تلاش هستند.
وی ادامه داد: هدف از تشکیل جلسات مشترک فی مابین اعضای شورا و نمایندگان مجلسبررسی مباحث روز کلانشهر اراک وهمفکری جهت رفع معضلات شهری است.
تاج آباد در این جلسه مباحث مربوط به سهم کلانشهر اراک از آلودگی ناشی از پتروشیمی و. پالایشگاه، انتقال واحد آند سازی کارخانه ایرالکو به خارج از محدوده شهری، انتقال حقآبه و پساب شهری اراک به تالاب میقان،گسترش فضای سبز، ایجاد حملو نقل ریلی ، حمایت از فرودگاه اراکدر جهت استمرار در پروازها، تداوم مدیریت واحد شهری در اراک و ... را مطرح نمود و خواستار ارائه راهکار جهت رفع معضلات شد.
وی با اشاره به لایحه برنامه ششم توسعه و وضعیت شوراها و شهرداری‌ها در این برنامه بیان نمود: محدود کردن شورا وشهرداری و تبدیل آن به دولت صراحتا با قانون اساسی مغایرت دارد.
در ادامه سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه باید از ظرفیت شهرداری و شورای شهر به درستی استفاده شود، اظهار کرد: متاسفانه بدنه دولت و قانون اساسی هنوز ظرفیت شوراهای شهر و شهرداری را باور ندارند ، این در حالی است که در تمام دنیا اختیارات بسیار خوبی به شهرداری‌ها داده شده است.
وی با اشاره به اینکه مختصراختیاراتی که درحوزه شهرداری است با تنگ نظری برخی از کارشناسان در این لوایح محدود و قطع شده، افزود: با توجه به اینکه قانون‌گذاران می‌توانند در تمامی موارد ورود داشته باشند، نمایندگان اراک نیز تاکنون در زمینه افزایش قدرت و اختیارات شهرداری و شورا گام‌های بسیار خوبی برداشته‌اند.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان اراک در حوزه مدیریت شهری اطلاعات بسیار خوبی دارند و از شهرداری و شورا دفاع خواهند کرد.
مقدسی با اشاره به اینکه تلاش شده 23 وظیفه به وظایف شهرداری اضافه گردد، ادامه داد: متاسفانه این لوایح که مدیریت یکپارچه شهری نام دارد با تنگ‌نظری کامل برخی از کارشناسان مواجه شده و در این لایحه بندهایی اضافه گردیده که قدرت شهرداری و شورا را کم  می کند، البته خوشبختانه مجلس با این مورد مخالف است.
وی خاطرنشان کرد: چند لایحه که دولت سال‌ها است قول پیگیری آن را داده لوایح درآمدهای پایدار شهری و لایحه اداری استخدامی شهرداری است که با پیگیری‌های انجام شده به مجلس آمده و جزو مطالبات شوراها و شهرداری از دولت است.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت گفت: مدیریت یکپارچه شهری جزو مواردی است که باید در مورد آن دقت شود، زیرا شمشیر دو لبه است اگر این وظایف باشد و اختیار و منابع وجود نداشته باشد در واقع ظلم بزرگی به شهرداری‌ها شده، بنابراین ما به دنبال این هستیم که اگر اختیار جدیدی به شهرداری و شورا داده می‌شود با تخصیص منابع باشد.
مقدسی بیان داشت: در این مدت شورا و شهرداری جلساتی را بگذارند و اعتراضات خود را اعلام کنند و اختیارات شهرداری و شورا را مطالبه کنند تا به سرانجام برسد نمایندگان نیز در این زمینه تلاش می‌کنند.
وی اظهار کرد: جلساتی به منظور ساماندهی بازار تاریخی اراک با مدیرکل سازمان میراث فرهنگی گذاشته شده زیرا این بنا هویت این شهر است و باید برای حفظ آن تلاش کرد، باید در سفر هیات دولت این مسئله تصویب شود و علاوه بر اعتبارات ویژه برای این مسئله توسط دولت اعتبار خوبی از طریق سازمان میراث فرهنگی و استانداری به این بخش داده شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با ابتکار رییس سازمان حفظ محیط زیست افزود: در این جلسه مطرح شد اراک بعد از نوروز 16 روز آلوده داشته که استمرار این آلودگی خیلی خطرناک است که قول چندین مصوبه ویژه به منظور کاهش آلودگی هوا در این جلسه گرفته شد و با اعتراض نسبت به این مسئله که چرا پتروشیمی از صنایع آلاینده حذف شده قرار شد کمیته‌ای به منظور بررسی این مورد تشکیل شود، همچنین برای ایجاد مترو در اراک نیز در سفر هیات دولت اعتباری در نظر گرفته شود.
مقدسی تصریح کرد: اراک جزو کلانشهرها است که قرار بوده 345 میلیارد تومان اعتبار بگیرد و تنها 17 درصد از این اعتبارات را گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین ایجاد کارگاه آند سازی شرکت ایرالکو قرار بود در سال 93 تمام شود که هم‌اکنون 10 درصد پیشرفت داشته که امیدواریم تمامی این موارد با توجه به برگزاری این جلسه به سرانجام برسد.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملتبیان کرد: در رابطه با 503 میلیارد بارها بحث کردیم، زیرا یک ریال بابت کلانشهری اراک به این شهر داده نشده و این مهم را پیگیری کردیم و این مسئله باید مطالبه شود.
مقدسی بیان داشت: باید ضابطه‌ای برای سرمایه گذاری ایجاد شود و منافع مردم و سرمایه‌گذار مورد توجه و حمایت قرار گیرد و افراط و تفریط در این مورد نباشد، شورا، نمایندگان و شهرداری می‌توانند در کنار یکدیگر مشکلات را حل کنند.
وی در ادامه با تاکید بر ایجاد مرکز پژوهش‌ها در شهرداری و شورای شهر افزود: در زمینه رفع مشکلات شهر باید کلان‌نگری وجود داشته باشد تا بتوانیم اختیارات مناطق شهرداری را افزایش و همه مسائل به مرکز و خود شهردار ارجاع داده نشود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت همچنین خواستار تعیین تکلیف اراضی قرار گرفته در طرح‌های شهرداری، اولویت بندی اعتبارات و اصلاح روش‌ها در شهرداری و شورا شد.

در ادامه علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه برنامه ششم توسعه و وضعیت شوراها و شهرداری‌ها در این برنامه اظهار کرد: بین مجلس و دولت اختلافی که به وجود آمده ناشی از برداشت‌هایی است که توسط دولت در خصوص برنامه‌های توسعه مبنی بر اینکه این برنامه‌ها به تصویب در مجلس نیاز ندارد و این در اختیارات دولت است، وجود دارد.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس تصریح کرد: لایحه برنامه پنجم توسعه 253 ماده داشته و لایحه برنامه ششم 35 ماده، که بسیاری از دستگاه‌ها و بخش‌هایی که در سطح ملی اثرگذارند در این برنامه جایی ندارند و کنار گذاشته شده‌اند و این مهم به عنوان یک اختلاف مبنایی در مجلس لاینحل مانده است.
کریمی با اشاره به درصد دریافتی شهرداری‌ها از عوارض ارزش افزوده ادامه داد: این مسئله و نحوه وصول آن جای بحث دارد که در قانون اولیه ارزش افزوده گفته شده و این مبالغی که وصول می‌شود در هر شهر باید مستقیم به شهرداری داده و در خارج از شهر به روستاها و دهیاری‌ها داده شود.
وی خاطرنشان کرد: این اتفاقی که هم‌اکنون افتاده این است که این مبالغ در حساب تملک دارایی واریز و وصول شود بعد در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان وارد شود و بر اساس آیین‌نامه‌ای که به تصویب هیات دولت می‌رسد در شورای برنامه‌ریزی و بر اساس شاخص‌ها و ضرایبی که تعیین می‌شود توزیع گردد که این جای ابهام دارد.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌اکنون گفته شده این مبالغ باید بین روستاهای فاقد دهیاری نیز توزیع شود و 20 درصد به کلانشهرها، 60 درصد به شهرداری‌ها و 20 درصد به دهیاری‌ها تخصیص یابد که در قانون برنامه این سهم 60 درصدی برای سایر شهرها غیرازکلانشهرهارا 50 درصدکردند وسهم دهیاری‌ها وروستاهای فاقد دهیاری 30 درصد شده است، این در حالی است که هم‌اکنون جمعیت شهری ما بالای 75 درصد است و در سال‌های گذشته از زمان برنامه پنجم خیلی از روستاها تبدیل به شهر شده و از وزن جمعیت روستایی کاسته شده است.
کریمی بیان داشت: در مورد عوارض آلایندگی یک درصد به واحدهای دارای آلایندگی زیست محیطی عوارض مضاعف تعلق می‌گیرد، البته از فروش این مبلغ را پرداخت می‌کند و نحوه وصول و توزیع آن هم مشخص شده است.
وی اظهار کرد: در مورد تشخیص آلایندگی بر اساس تشخیص سازمان محیط زیست مشخص می‌شود و در مورد توزیع این عوارض اعلام شده که هر واحد آلاینده که در محدوده شهرستان است عوارض آلایندگی آن به شهرستان تخصیص می‌یابد که بر اساس جمعیت بین شهرداری و دهیاری تقسیم می‌شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: در قانون آمده اگر آلایندگی بیشتر از شهرستان باشد یک کمیته متشکل از معاون برنامه‌ریزی، فرمانداران و مدیر کل امور مالیاتی درصد سهم هر شهرستان از این حجم آلایندگی را تعیین کند که متاسفانه بر اساس عملکرد یکی ازنمایندگان دردوره قبل یک دستور غیرقانونی و فرا قانونی در این زمینه گرفته شده است.
کریمی تصریح کرد: در آن دوره که استاندار وقت با این فرد ارتباط ویژه داشته قرار شده به طور موقتا تا زمانی که محیط زیست مطالعات خود را انجام دهد شهرستان شازنده 80 درصد، اراک 20 درصد و خنداب 10 درصد این سهم را دریافت کند که با توجه به مطالعات آن زمان اثبات شده که تمامی بادهای غالب موجود در منطقه آلایندگی را به اراک می‌آورد که این مسئله در حال پیگیری است.
وی خاطر نشان کرد: رویکرد کلان دولت به شهرداری و دهیاری‌ها مثبت نیست، این درحالی است که اگراختیارات به این بخش‌ها سپرده شود اصلاح و بهبود محقق خواهد شد، زیرا شوراها منتخب مردم هستند و قانون اداره امور شهر را به شوراها سپرده است.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه درآمدهای پایدار شهرداری را دنبال می‌کنیم که اگر به مجلس بیاید برای شهرداری‌ها راه‌گشا است، این در حالی است که در تمام دنیا شهرداری با کمک دولت اداره می‌شود و منابع مشخصی برای این بخش در نظر گرفته می‌شود.
کریمی بیان داشت: متاسفانه این اعتقاد وجود ندارد که شهرداری به درآمدهای مستقل و پایدار دسترسی پیدا کند و اختیارات و وظایف افزایش یابد.
وی اظهار کرد: برای ثبت جهانی و بهسازی بازار تاریخی اراک پیگیری خواهیم کرد و مطالبات به حق مردم در تمامی حوزه‌ها را با جدیت در دستور کار قرار خواهیم داد.
تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1205)
کد خبر: 7248

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار و مقالات (تاریخ)
اسفند 1399 (46)
بهمن 1399 (145)
دی 1399 (109)
آذر 1399 (143)
آبان 1399 (107)
مهر 1399 (23)
تیر 1399 (70)
خرداد 1399 (16)
اردیبهشت 1399 (99)
فروردین 1399 (97)
اسفند 1398 (61)
بهمن 1398 (124)
دی 1398 (125)
آذر 1398 (115)
آبان 1398 (66)
مهر 1398 (82)
شهریور 1398 (241)
مرداد 1398 (259)
تیر 1398 (262)
خرداد 1398 (251)
اردیبهشت 1398 (230)
فروردین 1398 (189)
اسفند 1397 (154)
بهمن 1397 (200)
دی 1397 (210)
آذر 1397 (168)
آبان 1397 (105)
مهر 1397 (149)
شهریور 1397 (124)
مرداد 1397 (142)
تیر 1397 (147)
خرداد 1397 (115)
اردیبهشت 1397 (164)
فروردین 1397 (70)
اسفند 1396 (138)
بهمن 1396 (154)
دی 1396 (112)
آذر 1396 (102)
آبان 1396 (123)
مهر 1396 (129)
شهریور 1396 (89)
مرداد 1396 (112)
تیر 1396 (84)
خرداد 1396 (88)
اردیبهشت 1396 (100)
فروردین 1396 (79)
اسفند 1395 (114)
بهمن 1395 (173)
دی 1395 (120)
آذر 1395 (136)
آبان 1395 (163)
مهر 1395 (137)
شهریور 1395 (135)
مرداد 1395 (149)
تیر 1395 (148)
خرداد 1395 (146)
اردیبهشت 1395 (150)
فروردین 1395 (92)
اسفند 1394 (162)
بهمن 1394 (158)
دی 1394 (127)
آذر 1394 (96)
آبان 1394 (123)
مهر 1394 (107)
شهریور 1394 (100)
مرداد 1394 (108)
تیر 1394 (81)
خرداد 1394 (91)
اردیبهشت 1394 (86)
فروردین 1394 (69)
اسفند 1393 (87)
بهمن 1393 (111)
دی 1393 (121)
آذر 1393 (101)
آبان 1393 (120)
مهر 1393 (160)
شهریور 1393 (185)
مرداد 1393 (173)
تیر 1393 (156)
خرداد 1393 (145)
اردیبهشت 1393 (144)
فروردین 1393 (63)
اسفند 1392 (154)
بهمن 1392 (179)
دی 1392 (96)
آذر 1392 (95)
آبان 1392 (38)
مهر 1392 (42)
شهریور 1392 (39)
مرداد 1392 (30)
تیر 1392 (27)
خرداد 1392 (28)
اردیبهشت 1392 (50)
فروردین 1392 (18)
اسفند 1391 (54)
بهمن 1391 (71)
دی 1391 (73)
آذر 1391 (44)
آبان 1391 (55)
مهر 1391 (63)
شهریور 1391 (36)
مرداد 1391 (47)
تیر 1391 (22)
خرداد 1391 (32)
اردیبهشت 1391 (10)
فروردین 1391 (1)
بهمن 1390 (2)
آذر 1390 (1)
آبان 1390 (1)
مرداد 1390 (1)
آرشیو اخبار و مقالات (نویسنده)
user arak (321)
karimi. arak (5832)
by epr1 (386)
vahab hamzeloo (672)
arezoo karimi (5)
user city karimi (49)
Meysam M (559)
mirjafari operator (1347)
a Salmasi (2429)
by user city1 (56)
by user city2 (92)
وحید قائم مقامی (3)
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین