اساسنامه سازمان زیباسازی شهرداری اراک

اساسنامه سازمان زیباسازی شهرداری اراک

به استناد ماده 84 قانون شهرداری و در اجرای وظایف قانونی منعبث از قانون شهرداری خصوصا مواد 55 و 92 قانون مذکور و بند 15 ماده 71 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/75 و همچنین ماده یک قانون نوسازی و عمران شهری، سازمان زیباسازی شهرداری اراک تاسیس و بر اساس مواد این اساسنامه اداره می‌شود.

موضوع فعالیت سازمان:

زیباسازی و بهسازی فضاهای شهری در جهت بالا بردن نشاط و شادابی و بهداشت روانی شهروندان در راستای ایجاد شهر سالم و همچنین افزایش بهره‌وری و بالا بردن بهره‌وری تاسیسات و تجهیزات عمومی شهر و ایجا زمینه‌های استفاده مطلوب و بهینه از تاسیسات مذکور نظیر پارک‌ها، میادین، باغ‌های عمومی، باغ کودکان، پارکینگ‌ها، مستحدثات و نظایر آن به منظور افزایش رفاه عمومی.

مدیریت، سیاست گذاری و هدایت کلیه فعالیت‌های زیباسازی شهری و اداره کلیه امور رفاهی، تفریحی و فراغتی در قالب وظایف شهرداری در شهر اراک و طراحی و توسعه فضاها و تاسیسات و تسهیلات ٱن و کمک به ارتقاء سطح فرهنگ نشینی و ضوابط و معیارهای مربوط به زندگی شهری و آموزش عمومی ضوابط شهرنشینی و تمهید امکانات لازم به منظور جلب و جذب شهروندان به فعالیت‌های فوق جهت دستیابی و نقش پذیری در ایجاد فضاهای سالم شهری.

سازمان برای نیل به فعالیت‌های مذکور با رعایت مقررات مربوطه اقدام به اجرای موضوعات و وظایف ذیل می‌نماید.

الف: تهیه طرح جامع زیباسازی شهر اراک

ب:ایجاد چشم انداز مطلوب از طریق زیباسازی به طرق زیر:

1-تهیه طرح‌های لازم جهت بهسازی، مناسب سازی، و هماهنگ با برنامه‌ها و طرح‌های شهری

2-زیباسازی محیط پارک‌ها و فضاها و باغ‌های عمومیی مانند رنگ آمیزی و تزیین و گل آرایی

3-آرایش، رنگ آمیزی و پیرایش جداول در معابر و پارک‌های عمومی

4-طراحی و ساخت تندیس‌ها و یادمان‌ها در میادین و پارک‌ها در جهت تنظیم ارزش‌ها و شعائر مذهبی، فرهنگی و ملی و همچنین در جهت تقریب حس زیبایی شناسی در شهروندان با رعایت مقررات مربوطه.

5-طراحی، جانمایی و احداث نمازخانه در پارک‌ها، باغ‌های عمومی و میادین عمومی و کمربندی‌های شهری.

6-طراحی، ساخت و ساز، نصب و بهسازی و بازسازی و نوسازی ایستگاه‌های اتوبوس با هدف تامین رفاه مسافرین و شهروندان ضمن اهتمام کافی و هماهنگی آنها با محیط

7-طراحی و احداث سرویس‌های عمومی و بهداشتی در پارک‌ها، معابر، میادین و نگه‌داری و تجهیز در بهترین وجه ممکن.

8-طراحی و ساماندهی میادین عمومی، پارک‌ها و معابر و بلوارها از طریق اصلاح دسنرسی‌ها برای معلولین، تکمیل و اصلاح مبلمان شهری، بهبود روشنایی، تهیه وسایل رفاهی نظیر آب‌خوری‌ها، زباله‌دان‌ها، میزهای پذیرایی، محل‌های خوراک‌پزی، تجهیز سکوهای استراحت و غیره.

9-نظارت بر طراحی و اجرای روشنایی در سطح شهر و ساماندهی آن در میادین، پارک‌ها و معابر عمومی

10-تهیه طرح جامع روشنایی و نورپردازی فضاها، عناصر و نمادهای شهری و همچنین طراحی و اجرای فواره‌ها، آب نماها و نورپردازی آن و نظارت بر نورپردازی اماکن عمومی شهر در جهت زیباسازی فضاها.

11-طراحی و اجرای طرح‌‌های مبلمان شهری و انجام کلیه فعالیت‌های ساماندهی در راستای اهداف سازمان.

12-طراحی، جانمایی و ساخت کیوسک‌‌ها و پانل‌های متحرک و قابل نصب موقت در معابر، میادین،‌ پارک‌‌ها و واگذاری آنها صرفا در قالب اجاره محدود به زمان و یا محدود به مناسبت‌‌های مشخص نظیر برگزاری روزها و هفته‌های مختلف.

13-تهیه دستورالعمل‌ها جهت طاق و نصرت، چراغانی و رنگ‌آمیزی در سطح شهر توسط بخش عمومی و خصوصی و نظارت بر اجرای کامل آن.

14-تهیه دستورالعمل‌ها و سیاست گذاری مناسب در جهت جلب مشارکت بخش خصوصی و عموم مردم در جهت زیباسازی شهر با تدوین و انتشار دستورالعمل‌ها و پیشنهادها.

15-تشویق بخش خصوصی برای راه‌اندازی موسسات شستشو و رنگ آمیزی نمای ساختمان‌های مشرف به معابر و کمک به تشکیل آنها.

16-تدوین مقررات مربوط به پاکسازی و شستشوی نماها، شیشه‌های ساختمان‌ها، تاسیسات و ابنیه‌های شهری و نظارت بر اجرای آن پس از تصویب در شورای شهر.

17-ایجاد نظم و هماهنگی در نحوه و اجرای تبلیغات و تابلوهای شهری

18-تهیه و اجرا مقررات مربوط به نوشتن مطالب و یا الصاق هر نوع نوشته و آگهی و تابلو بر روی دیوارهای شهر با رعایت مقررات مربوط و موضوع انتشار آن برای اطلاع عمومی و نظارت بر اجراء آن پس از مصوبه شورای اسلامی شهر.

19-ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی اعم از پزشکی، تجاری خدماتی و غیره در سطح شهر.

20-طراحی و تهیه علائم و تابلوها و پانل‌های راهنمایی مورد نیاز در سطح شهر و همچنین نصب و نگه‌داری و ترمیم و تنظیف آنها.

21-طراحی، تهیه و نصب تابلوها، پانل‌ها و ماکت‌های تبلیغاتی در سطح شهر جهت واگذاری به بخش عمومی و خصوصی با رعایت ضوابط و مقررات ذیربط در قالب قرارداد.

22-تدوین آیین‌نامه نام‌گذاری معابر، میادین، خیابان‌ها، کوچه‌ها در حوزه شهری و همینطور تغییر نام آنها در راستای توصیه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر مقررات مربوط به آن واجرای آن پس از اخذ مصوبه.

23-تهیه، چاپ و توزیع و فروش نقشه راهنمای کامل و به هنگام شهر

24-پلاک‌کوبی اماکن، منازل، معابر و درختان واقع در سطح شهر اراک

25-اهتمام در توسعه آموزش عمومی برای افزایش درک عمومی از ضوابط و مقررات و فرهنگ شهر نشینی از جمله مقررات شهرداری و سازمان‌های خدماتی و امور ترافیکی و نیز نحوه بهره‌برداری از وسایل و تجهیزات شهری به منظور ایجاد زمینه مشارکت عمومی

26-برنامه‌ریزی و هماهنگی با آموزش و پرورش جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی برای مقاطع تحصیلی با پیشنهاد طرح درس‌های مختلف

27-همانگی با صدا و سیما و سایر رسانه‌های جمعی و موسسات جهت تهیه و اجراء برنامه‌های رادیویی و تلوزیونی اعم از گفتگو، انیمیشن، تئاتر، فیلم تلوزیونی و یا سینمایی.

28-انشار پوسترها و بولتن‌های راهنمایی کننده و آموزشی برای گروه‌های سنی مختلف

29-ایجاد فضاهای آموزشی علمی و عملی در پارک‌ها برای کودکان و نوجوانان به منظور فراهم آوردن زمینه بهره‌برداری برای موسسات و اشخاص ذیربط

ارکان سازمان:

ارکان سازمان عبارتند از:

الف: شورای سازمان

ب: هیات مدیره

ج- مدیر عامل

د:بازرس

محدوده عمل سازمان:

محدوده عمل سازمان حریم شهر اراک می‌باشد.

مدت فعالیت سازمان:

مدت فعالیت سازمان در صورت خودکفایی نامحدود می‌باشد.

تبصره: دریافت هرگونه عوارض با پیشنهاد شورای سازمان و با تصویب شورای اسلامی شهر و تایید وزارت کشور امکان پذیر خواهد بود.

تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین