اساسنامه سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری اراک

اساسنامه سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری اراک

نوع سازمان:

سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری اراک بر طبق ماده 84 قاون شهرداری‌ها و بند 15 ماده 71 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/75 تاسیس می‌گردد و وابسته به شهرداری اراک می‌باشد و دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و مطابق مفاد و مواد این اساسنامه و قانون اصلاح ماده واحد قانون واگذاری اماکن و میادین و غرفه توزیع میوه مصوب سال 1358 و قانون اصلاحی آن مصوب 20/5/1372 مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی مربوط مصوبه 1/11/74 هیات وزیران به صورت خود گردان و خود کفا اداره می‌شود.

ماده 3: موضوع فعالیت سازمان

هدف از تشکیل سازمان میادین میوه و تره‌بار ایجاد تسهیلات لازم در امر تهیه و توزیع میوه و تره‌‌بار و فراورده‌های کشاورزی در جهت حمایت از تولید کنندگان با اولویت فعالیت‌های کشاورزی می‌باشد تا بتوانند مسیر حرکت محصولات را از تولید به توزیع با اصول صحیح هدایت نماید برای نیل به این هدف سازمان موظف است عملیات زیرا را با رعایت مقررات و قوانین مربوطه برنامه‌ریزی و اقدامات اجرایی لازم را انجام دهد.

1-احداث میدان مرکزی میوه و تره‌بار به منظور تامین تسهیلات لازم جهت معاملات میوه و تره‌بار و ایجاد رابطه سالم برای حفظ منافع مصرف کنندگان و تولید کنندگان فرآورده‌های کشاورزی و همچنین تغذیه بازارهای روز میوه و تره‌بار.

تبصره: با آغاز بهره‌برداری از میدان مرکزی میوه و تره‌بار در شهر، میدان‌های موجود که به کار عمده فروشی اشتغال دارند به تدریج به میدان مرکزی هدایت خواهند شد.

2- ایجاد سردخانه و انبارهای مورد نیاز در محل‌های مناسب پس از کسب مجوز از مراجع ذیربط جهت تنظیم عرضه محصولات با مشارکت بخش‌های دولتی، تعاونی و خصوصی و بانک‌‌ها.

3-ایجاد و توسعه بازارهای روز میوه و تره‌بار جهت دسترسی آسان مصرف کنندگان در نقاط شهر با مشارکت بخش‌های دولتی، تعاونی و خصوصی، همچنین ایجاد بازارهای فروش موضعی و جایگاه‌های موقت برای عرضه محصولات در محل‌های مجاز مورد تایید دستگاه‌های ذیربط و نیز گسترش میدان مرکزی و بازارهای روز میوه و تره‌بار پس از تایید شورای سازمان و شورای اسلامی شهر.

تبصره: تعیین حق بهره‌برداری و نحوه واگذاری فروشگاه‌ها و غرفه‌های میادین و مدت و نحوه استفاده از محل‌های مزبور بر اساس آیین نامه‌ اجرایی قانون اصلاح ماده واحد قانون نحوه واگذاری اماکن و میادین و عرضه و توزیع میوه و مصوب 1/11/74 هیات وزیران و مفاد دستورالعمل‌ها و رعایت مقررات مربوطه خواهد بود.

4-مطالعه و بررسی در مورد ایجاد صنایع و تاسیسات جنبی میدان مرکزی مانند کارخانجات تولید جعبه و بسته‌ بندی و صنایع غذایی و ارائه اینگونه طرح‌ها به بخش‌های دیگر جهت سرمایه‌گذاری.

5-جلب نظر واحد‌های دولتی و بخش خصوصی و بانک‌ها و همکاری با تعاونی‌های مربوطه و اشتراک مساعی با آنها در امر تهیه و توزیع محصولات.

6-حفظ و نگه‌داری و تعمیر ساختمان‌ها و تاسیسات و تجهیزات میدان بر اساس آیین نامه مالی و معاملاتی سازمان.

7-تعیین سیاست‌های کلی در جهت اداره میادین و کنترل عرضه کالا به قیمت مناسب برای مصرف کنندگان و تنظیم برنامه‌ها در عرضه محصولات از طریق اخذ آمار و اطلاعات از ورود و خروج محصولات.

8-از آن‌جایی که قیمت میوه و تره‌بار روز به روز در مواردی ساعت به ساعت، قابل تغییر می‌باشد، نقش عمده در قیمت‌ها را عرضه محصول به عهده دارد. بنابراین مسئولیت ارگان‌های مربوطه، در این مورد توجه به میزان عرضه محصولات و کنترل قیمت‌ها می‌باشد و در موارد خاصی که نیاز به تعیین نرخ باشد در درجه اول نرخ‌های اعلامی توسط متولیان قانونی لازم الاجرا است و در درجه دوم با رعایت سایر مقررات مربوطه، نرخ تعیین شده توسط مراجع ذیربط به عاملین اعلام و مسئولین میدان بر حسن اجرای آن نظارت خواهند داشت و در صورت مشاهده تخلف مراتب به مراجع قانونی مربوطه اعلام خواهد شد.

9-مبادله اطلاعات و تجربیات حاصله با مراکز ذیربط، انجام امور کارشناسی و دادن و گرفتن خدمات مشاوره‌ای و طراحی در مواقع لازم در سطح کشور بااعزام یا پذیرش کارشناسان ضمن کسب مجوز از شورای سازمان و تایید شورای اسلامی شهر.

مدت فعالیت سازمان:

مدت فعالیت سازمان از تاریخ تاسیس نامحدود است.

حدود عملیات سازمان:

مرکز اصلی سازمان شهر اراک بوده و محدده عملیات آن حریم شهر می‌باشد.

تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین