امامزاده یحیی (ع) شهر میلاجرد

             

امامزاده یحیی (ع) شهر میلاجرد

شهر ميلاجرد در شمال غربي استان مرکزي واز غرب به استان همدان متصل و در 100کيلومتري اراک و 70کيلومتري همدان در طول جغرافيايي 49 درجه 12 دقيقه نيمکره شرقي و عرض جغرافيايي 34 درجه 37 دقيقه نيمکره شمالي با مساحتي به وسعت 60 کيلومتر مربع و بخش ميلاجرد با 575 کيلومتر‌مربع مي‌باشد. ميلاجرد شهري با بیش از 9000 نفر جمعیت است. طبق مطالعات انجام شده بر روي تپه‌هاي باستاني قلعه تپه تاريخچه ميلاجرد به 600 سال قبل از ميلاد مسيح يعني دوره حکومت مادها در محدوده هگمتانه بر مي‌گردد. قلعه تپه ميلاجرد در مجاورت شهر ميلاجرد و در 110 کيلومتري شمال غربي اراک بر روي تلي بزرگ قرار گرفته که از سوي اهالي به «قلعه تپه ميله‌گرد» که نام محلي شهر ميلاجرد است، معروف است. یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دوران اسطوره‌ای ایران، شهر میلاجرد است. طبق مطالعات انجام شده تاریخچه میلاجرد به 700 سال قبل از میلاد مسیح یعنی حکومت مادها در محدوده هگمتانه برمی‌گردد. در كتاب تاريخ قم بناي اين شهر به ميلاد گرگين نسبت داده شده است و آنگونه كه برمي‌آيد شهري بوده است بين اصفهان و همدان و ساوه كه با اين شهرها برابري مي‌نموده است. صاحب فرهنگ معين مي‌گويد: اين شهر در هجوم حمله مغول در نواحي مركزي ايران از بين رفته و بار ديگر با همت اهالي بازسازي شده و بعد مجدد در حمله افاغنه مورد تاخت و تاز آنها قرار گرفت و خراب شد و بعدها به صورت كنوني درآمد. خرابه‌هاي آبادي قديم و برج و بارو و علائم خندق اطراف آن هنوز باقيست. اين خرابيها كه به صورت تپه بلندي در سمت غربي ميلاجرد هويداست؛ به قلعه تپه معروف است. این تپه از آثار باستانی باعظمت منطقه به شمار می‌رود و در هیچ نقطه‌ای از منطقه چنین تپۀ بزرگی دیده نشده و هرگاه قسمتی از این محل حفاری شده آثاری از جمله سفالهای شکسته و سکه‌های قدیمی یافت شده است. در سال 1382 هجری شمسی با اعزام اکیپی پژوهشی از طرف میراث فرهنگی استان مرکزی در اطراف این تپه به گمانه‌زنی و تحقیق پرداخته و نتیجه به سه هزار سال پیش نسبت داده شده است. در این حفاری یک سیستم سفالی آب و فاضلاب نیز کشف شد.

آب و هوای میلاجرد در مجموع آب هوای این شهر و مناطق اطراف به تبعیت آب و هوای اکثر مناطق استان معتدل مایل به سرد و نیمه‌خشک می‌باشد و دارای 280 میلی‌متر بارندگی در سال است. از نظر زمین‌شناسی بیشتر دشت میلاجرد در دوره گواترنر به وجود آمده و از نظر ژئومورفولوژی شهر در یک دشت صاف و هموار واقع شده و به دشت میلاجرد معروف است و فقط طرف شرق میلاجرد در منطقه كوهستانی واقع می‌باشدکه ارتفاع بلندترین قله آن زردکوه و به اصطلاح محلی (ساری داغ) 1949 متر از سطح دریا می‌باشد ولی در کل ارتفاع این شهر از سطح دریا 1675متر است. خاکهای دشت میلاجرد متنوع بوده و به طور کلّی از خاکهای خوب و مرغوب قهوه‌ای تا خاکهای شور در این دشت به چشم می‌خورد و خاک منطقۀ کوهستانی آن هم بیشتر از جنس آهک می‌باشد. مهمترین رودخانه‌ای که این شهر را مشروب می‌کند رودخانه قره‌چای می‌باشد، این رودخانه از سمت غرب میلاجرد می‌گذرد و یکی از شاخه‌های آن به کشتزارها و باغات میلاجرد منتهی می‌گردد. کشاورزی و دامداری شهر میلاجرد با موقعیت جغرافیای مناسب و دشت‌های حاصلخیز و تولیدات فراوان کشاورزی خصوصا گندم و دامداری که شغل اکثریت اهالی را تشکیل داده گوی سبقت را در منطقه ربوده و لقب کانادای استان مرکزی را به خود داده است.

زبان مردم میلاجرد ترکی می‌باشد ولی قبل از حکومت اقوام ترک زبان سلجوقیان، غزنویان، خوارزمشاهیان و حمله مغولها وگسیل شدن ترکهای ماوراءالنهر و آسیای میانه به ایران به زبان تاتی که فارسی اصیل می‌باشد تکلم می‌کردند، که هنوز تعدادی از روستاهای این منطقه مانند وفس، چهره‌قان وگورچان به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی و دور از دسترس این گویش را حفظ کردند و به این زبان صحبت می‌کنند. از دیگر آثار این شهر در قسمت شرقی شهر و در بین کوه «ساری داغ » می‌باشد که در اطراف چشمه‌ای به نام ایدلی قرار دارد و به طوری که شایع است مسکن گبرها (آتش پرستان) بوده است. در خلال سالهای 1226 هجری قمری تا سال 1231 هجری قمری یوسف‌خان گرجی «سپهدار» بانی اراک فعلی از طرف فتحعلی شاه قاجار مأموریت می‌یابد تا در این حدود شهری را بنا کند و بدین مناسبت ابتدا در نظر می‌گیرد که میلاجرد را با داشتن سابقۀ تاریخی و موقعیّت جغرافیایی مناسب شهر نماید لذا باغی به مساحت شش هکتار احداث می‌نماید که این باغ هم اکنون نیز باغی است و به باغ سپهدار معروف است و بین کشاورزان تقسیم گردیده است و انگور آن در سرتاسر استان مرکزی بی‌نظیر است. سپهدار در آن زمان خیابانها و کوچه‌های میلاجرد را طبق اصول شهرسازی درآورده و میادین و خیابانهایی مستقیم احداث می‌نماید، معلوم نیست که به چه جهت از ادامه کار و اتمام این طرح منصرف گشته و با مقداری فاصله شهر اراک فعلی را که هیچ سابقه‌ای در گذشته نداشته را بنا می‌نماید و آن همه سابقۀ شهر میلاجرد را نادیده می‌گیرد.

شهر دارالمومنین میلاجرد در جوار مرقد مطهر و منور امام زاده یحیی (ع) قرار دارد که ملجأ آرزومندان و عاشقان اهل بیت (ع) می باشد. این امام زاده در ردیف 28 لیست بقاع متبرکه استان مرکزی ثبت و دارای کد 312531913 می باشد و نام این امامزاده در السنه مردم به یحیی ابن موسی بن جعفر مشهور است. اما طبق آخرین تحقیقات از استاد نسب‌شناس آیت‌الـه محمدمهدی فقیهی بحرالعلوم گیلانی و حجت‌الاسلام کمال‌الدین فراهانی از نسب‌شناسان اراک و سایر اساتید فن و نامه شماره 1733/618/88 مورخ 1383/11/05 واحد مطالعات و تحقیقات اداره اوقاف و امور خیریه قم امامزاده یحیی شهر میلاجرد به طور قطع سید جلیل القدریحیی بن عیسی الاکبر النقیب بن محمد الاکبر بن علی العریضی بن امام جعفر صادق (ع) می‌باشد که پس از سه واسطه به بنیانگذار مذهب جعفری امام صادق (ع) می‌رسد و در قرن سوم هجری می‌زیسته است. دو تن از برادران این امام‌زاده به نام حسن و علی ابوتراب در قم ساکن بوده‌اند. عیسی الاکبر پدر امامزاده یحیی (ع) کنیه‌اش ابی‌الحسین و نقیب و بزرگ سادات هاشمی و فاطمی بوده است که از طرف جمعی از پسرانش صاحب نسل و نواده شده از جمله از طرف امامزاده یحیی. جد اعلای امامزاده یحیی و ریشه امامزادگان عریضی به جناب علی عریضی فرزند امام صادق (ع) می‌رسد که منسوب به قریه عریض از قراء مدینه می‌باشد و دارای 4 فرزند به نامهای جعفر، علی، احمد الشعرانی و محمد (که امامزاده یحیی (ع) نوه اوست) بوده است. علی عریضی وثاقت و فرمانبرداری از ائمه اطهار (ع) مورد تایید و اسوۀ بی‌بدیل بوده است. امام‌زاده یحیی "علیه‌السلام " سابقاً دارای موقوفاتی بوده که در حمله افاغنه و متواری شدن اهالی، کلیه موقوفات و اسناد و مدارک آنها از بین رفته و کلیه تزیینات و گچ‌بریها و گنبد نیز از بین می‌رود. ضریح امام‌زاده تا چند سال پیش از چوب گردو بوده که در سال 1281 ه ق به طول دو و نیم و عرض یک متر و نیم ساخته شده بوده و اشعاری توسط ملامحمد آقا بر روی ضریح حک شده بود که فقط سه بیت آن مانده و بقیه محو شده بود؛ اما در چند سال گذشته ساختمان و گنبد قدیمی تخریب و ضریح چوبی برداشته شده و ضریح جدید بسیار زیبا گذاشته شده و گنبد بلند و زیبایی بنا شده است.

عکس‌های مرتبط
امامزاده یحیی شهر میلاجرد
امامزاده یحیی شهر میلاجرد
امامزاده یحیی شهر میلاجرد
امامزاده یحیی شهر میلاجرد
امامزاده یحیی شهر میلاجرد
جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین