بازار اراک

بازار تاریخی شهر اراک

بافت قدیمی اراك و مجموعه تاریخی بازار این شهر كه هویت و شناسنامه شهر هستند به دلیل كم توجهی دستخوش آسیب های متعدد قرار گرفته به طوری كه در آخرین نمونه این آسیب ها،سرای وكیل واقع در چهارسوق بازار كه نخستین كاروانسرای ساخته شده در مجموعه بازار بود و از دیگر بناهای بازار قدمتی بیشتر داشت، در معرض تخریب است.

آنچه كه این مجموعه تاریخی را تهدید می كند،خطر تخریب هایی است كه در گذر زمان به دلیل مصالح خشت و گل آن را آزار می‌دهند كه با طرح جامع و آماده شده بستر ی برای انجام مرمت ها حفظ خواهد‌ شد.

پس از چند سال پیگیری،اعتبار مورد نیاز مطالعه طرح جامع بازار اراك تأمین شده است كه در این طرح ضوابط نوسازی،بهسازی و بازسازی مجموعه بازار مطالعه شده و در بازسازی و بهسازی بازار مطابق الگوهای مرمتی عمل خواهد شد. با اجرای طرح جامع مصوب همه مسائل اجرایی مجموعه از جمله معماری سازه و تأسیسات و دیگر ضوابطی كه برای نوسازی و بازسازی و اجرای طرح نیاز داشتیم،لحاظ می‌شوند. با تأمین اعتبار از منابع استانی و ملی و بستن قرارداد با مشاور،مرحله نخست طرح انجام شده است.

راسته‌ها، سراها و تیمچه‌ها

در بازار ۵۰۰ باب مغازه وجود دارد که همه در راسته بازار فعالیت می‌کنند و مکان‌های دیگر مانند بازارچه‌های اختصاصی و بار اندازها و انبارها و کارگاه‌های تولیدی در ۲۰ سرا و تیمچه فعالیت دارند.

در طرفین بازار و به فاصله ۵۰ متر از یکدیگر ساخته شده‌اند که از آن جمله می‌توان به تیمچه کاشانی که به بازار فرش اختصاص یافته و تیمچه مهر که به صنایع دستی مختص شده یا سراهایی دیگر مثل نوروزی، گلشن، آقایی، کتاب فروشان ٬نوذری، اکبری، فراهانی‌ها و کرمانشاهی که هر یک به کالایی خاص اختصاص یافته‌اند مانند پوشاک و غیره.

در مسیرهای طولی و عرضی بازار سراها و تیمچه‌هایی وجود دارند که ساختمان آنها معمولا دو طبقه بوده که در پاره‌ای از آنها تجار یا مسافرانی که از نقاط دور برای خرید به بازار می‌آمدند شب را در طبقه دوم سپری می‌کردند. سراها علاوه بر ایفای نقش تجاری، به عنوان اقامتگاه موقت نیز استفاده می‌شدند. بازار دارای سراهای گوناگون است. برخی از این سراها به نام بنیانگذار آن و یا نوع کالا و محصولاتی که در آنجا یافت می‌شود شهرت یافته اند.

در مسیرهای طولی و عرضی بازار سراها و تیمچه‌هایی وجود دارند که ساختمان آنها معمولادو طبقه بوده که در پاره‌ای از آنها تجار یا مسافرانی که از نقاط دور برای خرید به بازار می‌آمدند شب را در طبقه دوم سپری می‌کردند. سراها علاوه بر ایفای نقش تجاری، به عنوان اقامتگاه موقت نیز استفاده می‌شدند.بازار دارای سراهای گوناگون است. برخی از این سراها به نام بنیانگذار آن و یا نوع کالا و محصولاتی که در آنجا یافت می‌شود شهرت یافته‌اند.

مجموعه ساختمانی سرای مهر اراك یكی از كاروانسراهای قدیمی و كم نظیر است كه در هزار توی بازار تاریخی اراك كه در دوران فتحعلی شاه قاجار بنا شده است، قرار دارد.این مجموعه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و نبود طرح جامع نگهداری و مرمت آن موجب شده تا این مجموعه تاریخی كه آخرین نمونه معماری و شهرسازی به سبك اسلامی و ایرانی است،با مشكلات عدیده‌ای روبه‌رو شود.

این سرا در روزگاران قدیم به دور از دغدغه های زندگی ماشینی با ظرافت خاص در ۳ طبقه با سقف گنبدی و ایوان های زیبا و به هم پیوسته برای تبادل كالا و اقامت مسافران طراحی شده بود.

در محوطه این كاروانسرا،حوضچه ای زیبا و آبی رنگ با ۸ ضلع خودنمایی می‌كند؛این حوضچه اكنون چون تابلویی از سفالینه های دست ساز هنرمندی سالخورده، زیبایی خود را به بینندگان عرضه می‌كند.وجود كاروانسراها در بازار اراك یكی از عوامل جذاب در این مجموعه است كه كاروانسرای مهر به عنوان یكی از این كاروانسراها،موزه صنایع دستی و محل جمع شدن هنرمندان است.این بنای سرپوشیده و زیبا،معماری كم‌نظیری دارد كه در مجموعه تاریخی شهر اراك،نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌كند.

این بنای قدیمی قرن‌ها پیش به دست هنرمندان و معماران چیره دست در كنار مجموعه قدیمی بازار با ظرافتی خاص خلق شده است تا كاروان‌ها و رهگذران فلات مركزی ایران در آن آرام گیرند و خستگی راه و مشقات گذر از بیابان‌های خشك را از تن بزدایند.اكنون این مكان زیبا،استوار و پابرجا به میراث مانده و به عنوان یك نگارستان هنر هنرمندان و آفرینندگان صنایع دستی این منطقه را به تماشا گذاشته و حیات تازه ای را به این بنای قدیمی ارزانی داشته است.اكنون صدای چكش مسگران با زیبایی‌های هنری و معماری این بنا در هم آمیخته است،تا هم تجلی هنر امروز باشد و هم هنر دیروز. 

تصاویر مرتبط
بازار اراک
بازار اراک
بازار اراک
بازار اراک
بازار اراک
سرای گلشن(بازار اراک)
بازار اراک
بازار اراک
بازار اراک
بازار اراک
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین