روستای هزاوه

امامزاده سلطان سیداحمد(ع)-هزاوه


نام استان : اراک

نام مکان: روستای هزاوه

نوع :تاریخی/ مذهبی/ طبیعت

معرفی:

اين روستا در فاصله 18 كيلومترى شمال غربى شهرستان اراك با دو هزار و 736 تن سكنه قرار گرفته است. قدمت هزاوه با توجه به سفالهاى پيدا شده براساس مطالعات باستان‌شناسى بر روى تپه تاريخى هزش قرن پنجم هجرى را به ما نشان می‌دهد. مقبره شاهزاده احمد بر روى بلندترين قسمت روستا واقع در محله بالا از ديگر آثار با ارزش هزاوه می‌باشد، بنيان اين مقبره به دوره ايلخانان می‌رسد. اين روستا داراى بافت پيچيده‌اى است كه از خانه‌هاى سنگى، گلى به صورت پلكانى، بر دامنه شيب كوهها قرار گرفته، اين خانه‌ها اكثراً از گل، سنگ و چوب ساخته شده و داراى سقف‌هاى مسطح هستند. خانه‌هاى هزاوه اكثراً بر روى صخره و كوه ساخته شده‌اند. روستاى هزاوه در بيشتر ايام سال معتدل و نستباً سرد می‌باشد، براى مقابله با اين مساله بيشتر ساختمانها را رو به جنوب ساخته تا حداكثر استفاده از خورشيد برده شود. ديوار خانه‌ها اكثراً ضخيم و از جنس خشت، چينه و گل است و همچنين ايجاد اتاق كرسى از ويژگیهاى معمارى اين روستا می‌باشد. معماری ساخت روستا تحت تأثیر عوامل جغرافیایی، وجود آب درمناطق محله در چهارقسمت عمده متمرکز شده‌اند. نام محله‌ها به ترتیب ده به سمت بالا عبارت‌اند از

  • کوه‌بر
  • میان‌ده
  • محله‌پایین
  • محله‌چاله
  • سرآسیابها
  • تره‌زار
  • ده‌بالا

روستاى هزاوه با داشتن تاريخ پربار يكى از زيباترين روستاهاى استان مركزى محسوب شده و داراى زيرساختهاى مناسب گردشگرى بوده و شرايط لازم را براى تبديل شدن به دهكده توريستى تاريخى دارا می‌باشد.

امکانات و تسهيلات تفريحی، گردشگری، حمل و نقل، اسکان: مسجد شبستان‌دار، درخت سرو کهنسال و حمام قدیمی روستای هزاوه

روستاى هزاوه واقع در بيست كيلومترى شهر اراك با طبيعت بسيار زيبا قريه‌اى است كه زادگاه اميركبير و محل دفن پيكر مطهر يكى از سلاله‌هاى حضرت زهرا (س) و يكى از شجره‌هاى طيبه اهل بيت رسالت به نام «سلطان سيداحمد » مى‌باشد كه اين مطلب در كتب تاريخى بحرالانساب ناسخ‌التواريخ و كتاب سادات ايران نوشته مرحوم آيه‌الله العظمى مرعشى نجفى و تاريخ قم نوشته استاد فريد هزاوه‌اى ذكر شده است.

گفتنى است حضرت در اواسط نيمه اول قرن چهارم به ايران و به منطقه عراق يا اراك فعلى نزول اجلال نموده و به علت تحت تعقيب بودنش از طرف عمال بنى‌عباس به ارتفاعات قريه هزاوه پناهنده شدند و در سنه 360 هجرى با حمله كينه توزانه و ناجوانمردانه عمال منطقه در حال اقامه نماز شب به درجه رفيع شهادت مي‌رسند و پيكر مطهرشان در همان ارتفاعات (امامزاده فعلى) مدفون مى‌گردد. در زمان شاه عباس كبير گنبد و بارگاه عالى بر فراز آن قبر بنا شده كه همواره مورد توجه عامه مردم بوده است.

سيده زينب بيگم خواهر شاه عباس صفوى نيز در بازگشت از عتبات عاليات از مسير ساروق به هزاوه آمده و رفع بيمارى خود را از اين امامزاده (سلطان سيد احمد) مسئلت نموده كه به محض تماس پوشش متبرك ضريح با موضع درد و الم درد تسكين يافته و آثارش معدوم مى‌شود و اين كرامت باعث مى‌شود آن بانوى معتقده به خريد دانگى از قريه‌ى فارس جهان و وقف منافع آن براى بقعه فوق اقدام ورزد.

نسب اين بزرگوار با پنج واسطه به امام زين‌العابدين(ع) منتهى مى‌گردد و به گواهى شجره‌نامه‌هاى موجود از سادات بنو سلطان سيد‌احمد كه در هزاوه و تفرش شهرت‌هاى ميرعبدالحق سجادى زين‌العابدينى ميرى هاشمى و قائم‌مقامى و حسينى زندگى مى‌كنند و هم به استناد كتابهاى تاريخ اراك مرحوم دهگان و مرقومه حاج شيخ حسين بادكوبه‌اى و كتاب سلطان علم سلسله‌النسب حضرت سلطان سيد‌احمد(ع) به شرح زير است:

سلطان سيداحمد بن محمد بن حسن بن حسين بن حسن الافطس بن‌على اصغر بن امام زين‌العابدين عليه السلام.

تصاویر مرتبط
روستای-هزاوه
روستای-هزاوه
روستای-هزاوه
روستای-هزاوه
جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین