شهر تورهشهر توره

توره شهری واقع در بخش زالیان شهرستان شازند استان مرکزی است. این شهر در بزرگراه اراک به کرمانشاه پس از رودخانه شراء قرار گرفته ‌است. کوه آلاداغ (۳۲۱۰ متر) نیز در باختر این شهر قرار گرفته‌است. این شهر در مسیر ترانزیت جنوب و غرب کشور؛ بین جاده اراک - بروجرد قرار دارد. توره در شمال شرقی ملایر با 55 کیلومتر فاصله، در شمال بروجرد با60 کیلومتر فاصله، در غرب شازند با 25 کیلومتر فاصله و در جنوب اراک با 35 کیلومتر فاصله قرار گرفته است. «تور» نام قبیله‌ای از طایفه آریایی‌ها بوده است. توران به معنای سرزمین تور می‌باشد و کلمه «توره» نیز با پسوند «ه» به معنی سرزمین منتسب به تور می‌باشد. علت نامگذاری توره قرار داشتن آن در راه اصلی به معنای توی‌راه – توی‌ره بوده است. شهر توره تاریخی بسیار کهن دارد قبل از شکل‌گیری روستا؛ منزلگاهی برای کاروانیان و مسافران بوده است. از دیگر علل نامگذاری این شهر به توره کاروانسرای قدیمی شهر است که در مسیر کاروانروی قدیم قرار داشته است. قرار گرفتن این محل در مسیر زیارت عتبات عالیات و مناسب بودن شرایط زندگی باعث شده که ساکنان اطراف به این منطقه مهاجرت کنند.

وضعیت توره در سال 1328 شمسی (58 سال پیش)

«این روستا از توابع دهستان کزاز پایین بخش سربند شهرستان اراک است و در 30 کیلومتری شمال غربی آستانه در سر راه شوسه اراک به ملایر قرار دارد. روستای توره در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر در کنار رودخانه نهرمیان واقع است و در سال 1328 جمعیت این روستا 1366 نفر بوده که دارای مذهب شیعه و زبان فارسی هستند

این شهر دارای زمستانی سرد و تابستانی معتدل است. مردم توره عمدتا در دو بخش کشاورزی و ترابری اشتغال دارند به طوری که 130دستگاه تریلر شبکه حمل و نقل کشور مربوط به مردم این شهر می‌باشد. گویش اهالی میانه‌ای از لری و فارسی است. توره در سال 1364از روستا به دهداری و از سال 1376 به مرکز بخش و در سال 1382 به شهر تبدیل گردید مردم این شهر همواره در امور مذهبی و سیاسی مشارکت فعال داشته‌اند.

مکان‌های دیدنی توره شامل پارک و سراب پنجعلی غار صادق‌علی نيز در رشته‌کوه غازک در نزديکي توره (پشت پليس راه توره) و در جنوب غربي اراک و همچنین دربند توره است که در فصول بهار و تابستان مسافران زیادی را برای تفریح به خود جلب می‌کند. همچنین دارای تعدادی چشمه فصلی و دائمی می‌باشدکه از جمله چشمه‌های فصلی چشمه علی مجید در کوه‌های غازک و چشمه دائمی دیری زنو که در فاصله چند کیلومتری توره قرار دارد و در گذشته آب آشامیدنی شهر از ان تامین می‌شده و در حال حاضر نیز از آن برای سایر مصارف استفاده می‌شود می‌توان نام برد.

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین