شهر خشکرود

شهر خشکرود

شهر خشکرود واقع در استان مرکزی، شهرستان زرندیه در بخش مرکزی و جزو دهستان خشکرود می‌باشد که در خرداد ماه سال 1387 از روستا به شهر ارتقا پیدا کرده و شهرداری نیز از تاریخ مذکور فعالیت دارد.

جمعیت خشکرود مطابق سرشماری در سال 1345 دارای 1417 نفر و طبق سرشماری سال 1395 دارای 5246 نفر می‌باشد.

شهرخشکرود 92510 هکتار می‌باشد که محدوده شهر خشکرود مطابق طرح جامع 164 هکتار می‌باشد که از شمال به استان البرز، از شرق به بخش مرکزی شهرستان زرندیه، از جنوب به شهرستان ساوه و از غرب به بخش خرقان منتهی می‌شود.

شهر خشکرود دارای آب و هوای خشک و نیمه بیابانی و با ارتفاع 1400 متری از سطح دریا از حاصل‌خیزترین مناطق استان مرکزی می‌باشد.

مناطق دیدنی

کاروانسرای شاه عباسی خشکرود متعلق به دوران صفویه، در فاصله 15 کیلومتری غرب شهر واقع شده است و همچنین تک درخت مقدس که در گویش محلی به نام تک آقاچ معروف است؛ در فاصله 7 کیلومتری شمال شهر می‌باشد. از دیگر نقاط دیدنی شهر وجود مزارع و باغات فراوان در اطراف شهر که جاذبه زیبایی برای گردشگران می‌باشد.

شهر خشکرود به عنوان قطب کشاورزی و باغداری استان مرکزی معرفی گردیده که دارای محصولاتی از قبیل انگور، بادام، پسته، سیب، هلو، گندم و جو، ذرت، کلزا، طالبی، خربزه و... می‌باشد.

کارخانه‌های سیمان خاکستری و سفید از بزرگترین کارخانه‌های تولید سیمان در کشور است که در محدوده شهر و دهستان خشکرود قرار دارد.

بزرگترین مجتمع پرورش شترمرغ کشور در قسمت جنوبی شهر واقع شده و تعداد زیادی دامداری جهت پرورش گاوهای شیری و گوشتی و پرورش گوسفند و بلدرچین در اطراف شهر فعالیت دارند.

تعدادی گلخانه جهت کشت محصولات و میوه‌های گلخانه‌ای و یکی از بزرگترین و مکانیزه‌ترین گلخانه‌های کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حال احداث می‌باشد.


جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین