شهر رازقان

رازقان

تاریخچه و پیشینه تاریخی شهر:

رازقان (مرکزیت بخش خرقان) قطعه‌ای از سرزمین مادها؛ قوم مادها از قرن سوم و چهارم قبل از میلاد به بعد در منطقه غرب کشور به خصوص خرقان و منطقه مرکزی تا ری استقرار یافتند. در گزارش‌های سالنامه‌های سارگون (سارگون دوم پادشاه آشوری) که در سال 713 قبل از میلاد لشکرکشی به داخل ماد را آغاز کرد اسامی کهن مناطق مختلف قید شده‌اند که معلوم می‌شود رازگان = رازقان و رودکها= خرقان که از محدوده ساوه و زرندیه هستند جزء سرزمین مادها بوده‌اند و در میان این محدوده قرار داشته است. این شهر براساس کتاب "تاریخ مردم ایران - ایران قبل از اسلام" اثر عبدالحسین زرین‌کوب از سرزمین کهن مادها بوده است.

با عنایت به نوشته‌ها می‌توان با اطمینان بیشتری تاریخ رازقان (خرقان) را هم عصر با تاریخ ماد در ایران پذیرفت. بنابراین به استناد الواح و نوشته‌های آشوری، بابلی، یونانی و رومی رازقان (خرقان) جزء سرزمین رودکها در ماد بزرگ بوده است (تاریخ مادها،ص89) بنابراین با عنایت به روستای رودک که هم اکنون جزء شهرستان بوئین زهرا می‌باشد و در ضلع شمالی خرقان واقع است می‌توان استنباط کرد که واقع شدن رازقان (خرقان) در سرزمین رودک‌ها درست است و اینکه رازقان تاریخی برابر با تاریخ مادها دارد نیز صحیح است علاوه بر این در گزارش نامه‌های لشکرکشی آشور از رازقان نام برده شده است و تاریخ رازقان (خرقان) را نمی‌توان جدای از تاریخ ساوه و همدان و قزوین و حتی ری مطالعه کرد زیرا از قدیم جزئی از این شهرها بوده پس وقتی در ص 23 مختصرالبلدان می‌خوانیم ساوه در دوره سلاطین ساسانی جزء ناحیه همدان بوده و در سالهای نخستین اسلامی هم ادامه داشته است پس می‌توان گفت رازقان (خرقان) هم تاریخی به طول تاریخ ساوه و همدان دارد و می‌توان تاریخ 6000 ساله برای آن ذکر کرد که در کتاب گنج دانش صفحه 864 آمده که طبرستان و ساوه و اصفهان را طهمورث از پادشاهان پیشدادی بنا نهاد که بنای ساوه را در دوران باستان تایید می‌کند. بنا به همین تایید و عبور کیخسرو از رازقان تاریخ رازقانر (خرقان) برابر با تاریخ آوه مورد تایید قرار می‌گیرد.

موقعیت و تقسیمات جغرافیایی:

شهر رازقان کوچکترین شهر استان مرکزی واقع در شهرستان زرندیه است که حدود 65 کیلومتر از شهرستان زرندیه یعنی شهر مامونیه و 300کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد.‌ این شهر در طول جغرافیایی 49 درجه و 57 دقیقه و عرض 35 درجه و 20 دقیقه و ارتفاع 1900متری از سطح دریا و در 40 کیلومتری جنوب باختری خشکرود واقع است. بر اساس نقشه طرح جامع شهر مساحت آن 84 هکتار است که در منطقه معتدل خشک واقع شده است و نقطه اتصال روستاهای بخش خرقان به یکدیگر می‌باشد که روستاهای خرقان در اطراف آن واقع‌اند و از سمت شمال با روستای عباس‌آباد و الویر از سمت غرب با روستای برهموم و ازبیزان از سمت شرق با روستای بلوبند و وسمق همسایه است که اگر از سمت شهرستان زرندیه 65 کیلومتر به سمت غرب برویم بعد از تقاطع جاده بوئین زهرا به سمت خرقان ـ رازقان با گذر از روستاهای ویدر - وسمق و بلوبند در مسیر جاده اصلی به شهر رازقان می‌رسیم که دو کوه قد برافراشته در ورودی شهر خودنمایی می‌کند و نیز سرسبزی باغات و مناظر دوردست چشم‌نوازی می‌کنند. این شهر بیش از 90 سال است که به عنوان مرکز بخش تعیین و از سال 79 برابر مصوبه هیات دولت تبدیل به شهر که در سال 1384 با پیگیری شورای اسلامی و همت مردم و مساعدت های دولت محترم شهرداری رازقان تاسیس و راه اندازی شد.

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۹۱۱ متراست.

شهر رازقان بیش از 90 سال است که به عنوان مرکز بخش خرقان تعیین گردیده و از نظر موقعیت جغرافیایی از سمت شمال به رودخانه فصلی رازقان، از سمت جنوب به ارتفاعات جنوبی محدود می‌شود و در خط القعر توده‌های کوهستانی قرار گرفته که جهت این توده کوه‌ها شرقی - غربی است.


جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین