شهرستان جاورسیان

شهر جاورسیان

جاورسیان شهر کوچکی است که از توابع شهرستان خنداب در استان مرکزی به حساب می‌آید. نام قدیمی این شهر گورسین می‌باشد.

جاورسیان یکی از بزرگترین قسمت‌های منطقه چرا (با تشدید بر روی «ر») بود که در سالهای اخیر؛ "در سال 86" تبدیل به شهر شده است، رودخانه قره‌چای از این شهر عبور می‌کند. این شهر بین شهرستانهای اراک و خنداب واقع شده است.

جاورسیان در قسمت غرب استان مرکزی واقع شده است که با عبور از جاده بروجرد وگذشتن از شازند در قسمت پل دو آب جاده‌ای از آن جدا می‌شود که ما را به این شهر کوچک می‌رساند.

کلیه شهرها و روستاهای این منطقه در اطراف رودخانه شراء و یا قرءچای واقع شده و تنها دهستان سنگ سفید در منطقه‌ای کوهستانی در ۱۰ کیلومتری غرب رودخانه واقع شده است. بیشترین محوطه‌ها و تپه‌ها نیز در اطراف این سکونتگاه‌های امروزی یافت شده است. بنابراین قدمت هر یک از این روستاها و شهرهای امروزی با توجه به شواهد باستان‌شناختی به زمان‌های بسیار دور می‌رسد.

سفالهای شناسایی شده در بیشتر تپه‌ها و استقرارگاه‌های باستانی منطقه؛ سفالهایی کاملاً مشابه سفال‌های هخامنشی در منطقه فارس شناسایی شده است و به نظر می‌رسد در دوره هخامنشی این منطقه از آبادانی و اهمیتی درخور توجه برخوردار بوده است. این موضوع نظر به قرار داشتن دره شراء در مسیر راههای ارتباطی همدان به سمت جنوب ایران توجیه‌پذیر است زیرا همدان یکی از پایتخت‌های دوره هخامنشی بوده و بدون شک راههای ارتباطی زیادی به آن منتهی می‌شده است. با توجه به بزرگ بودن برخی محوطه‌های این دوره در منطقه خنداب ممکن است برخی از آنها شامل مراکز و پایگاههای بین راهی حکومتی باشد.

تپه‌های منطقه عمدتاً دارای آثار دوره اسلامی نیز هستند و سفال‌های لعابدار زیبایی مربوط به سده‌های میانی و متاخر اسلامی در منطقه کشف شده است.

از مهمترین آثار منطقه شراء کوه و غار معروف به کیخسرو یا کوه شاه زنده و یا به اختصار کوه شاه است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و با توجه به روایات مردم محلی این ناحیه معتقدند که غار قرارگرفته بر قله این کوه محل ناپدید شدن کیخسرو؛ شاه کیانی، در اساطیر ایران باستان است. به همین جهت این کوه همچنین بسیار مورد احترام زردشتیان ایران و جهان است.

این شهر در سال ۸۹ براساس قانون به مرکز بخش جدید قره‌چای قرار گرفت و با روستای خانقاه سفلی ادغام شد و جمعیتش بالای ۳۵۰۰ نفر رسید.

این شهر دارای جمعیتی بالغ بر 6000 نفر است. اغلب مردم این شهر به مشاغلی چون کشاورزی، مغازه‌داری و تعدادی هم در کارهای ساختمانی امرار معاش می‌کنند. در اطراف این شهر کوچک روستاهای کرکان، خانقاء، ایجان، مست‌سفلی، سناورد، اناج، نوده، آدشته، مانیزان، دهسد، درمن، سوزان،عباس‌آباد، ارجناوند، آغداش، و… قرار دارند که بسیاری از نیازهای خود را از این شهر برآورده می‌کنند.

عبور بزرگترین رودخانه استان از این شهر؛ زمینهای کشاورزی آن را بسیار حاصلخیز کرده است. از مناطق زیارتی در این ناحیه می‌توان به امامزاده شاهزاده ابراهیم نوده که در فاصله 3 کیلومتری جاورسیان است اشاره کرد.

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین