شهرستان خنداب

 

 شهرستان خنداب

خُنداب شهری است در استان مرکزی ایران. جمعیت شهر خنداب طبق آمارگیری جامع سال ۱۳۸۵ بالغ ۵۸۲۶۲ نفر بوده‌ است. خنداب واقع در 80 کیلومتری شمال غربی اراک دارای ۱۴۰۰ سال قدمت تاریخی می‌باشد. این بخش در سالروز عید غدیرخم سال ۱۳۸۶ به شهرستان ارتقاء یافت و هم اکنون یازدهمین شهرستان استان مرکزی به حساب می‌آید.

منطقه شراء كه در واقع شاهراه بوده و اسم اصلی آن در زبان تركی چراء به معنی چراگاه و چهارراه می‌باشد که در گذشته جاده‌ای از شرق به غرب این بخش وجود داشته كه جاده عراق و كربلا بوده است؛ این جاده در گذشته اهمیت زیادی داشته است. این ناحیه از نظر جغرافیایی در منطقه كوهستانی قرار گرفته و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. نام‌های قبلی آن خندق، خندان، قندآب بوده است كه بعدا" تبدیل به خنداب شده است.

این شهرستان از ۴دهستان و دو شهر تشکیل شده است. شهرهای خنداب و جاورسیان و دهستان‌های جاورسیان، سنگ سفید، اناج، خنداب دهچال و پیش از اینکه به مرکز شهر تبدیل شود چند سالی جزء بخش وفس و پیش از آن سالهای زیادی جزء بخش اناج بوده است.

شغل اصلی ساکنان این منطقه کشاورزی و باغداری می‌باشد. کارخانه تولید آب سنگین خنداب در ۵ کیلومتری این شهرستان واقع شده‌است. در گذشته‌ای نه چندان دور یک رودخانه به نام قره‌چای از میان این شهر عبور می‌کرده که به دلیل استفاده‌های بیش از حد روستاییان و آب سنگین، سطح آب زیرزمینی کاهش یافته و به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است.

خنداب از سه محله تشکیل شده‌ است: خنداب، قلعه خنداب و حصار خنداب که اکثراً به زبان ترکی تکلم می‌کنند. ساکنان شهرستان خنداب به سه گروه عمده زبانی ترکی ، لری و فارسی تقسیم می‌شوند.

خنداب این شهر دوست داشتنی، در فصل بهار زیبائی خاصی دارد. درختان کهنسال گردو با ابهتی کم‌نظیر، سراسر دره‌های آنجا را فراگرفته‌اند. مهمترین محصول این منطقه انگور می‌باشد که به صورت کشمش فرآوری شده و به کشورهای دیگر صادر می‌شود. باغات سیب وگوجه و هلو از دیگر محصولات این منطقه است. همچنین لوبیا، گندم و یونجه کشت می‌شود. در این منطقه اکثر باغداران انگور؛ محصولات خود را به صورت تیزاب کشمش می‌کنند و به کارخانه‌های غربالگری و تولید کشمش جهت صادرات به کشورهای دیگر می‌فرستند. در گذشته نه چندان دور مردم این منطقه معمولاً به صورت خودکفا امرار معاش می‌کردند. از کشت تمام محصولات (صیفی‌جات، غلات و گندم) تا پخت نان و پرورش حیوانات خانگی برای استفاده از لبنیات و گوشت و پشم در گذشته زنان علاوه بر خانه‌دار و نگهداری حیوانات خانگی به بافتن فرش دستی نیز علاقه می‌ورزیدند اما با گذشت زمان، صنعتی شدن و ارتقا این بخش به شهرستان فقط در بعضی از مناطق کوچک این شهرستان می‌توان بافت قبلی و زندگی روستایی را مشاهده کرد. این شهرستان هم اکنون دارای مراکز عالی و دانشگاهی معتبر نیز می‌باشد.

مفاخر شهرستان خنداب:

حجت‌الاسلام و المسلمین آقا سیدرحیم مصطفوی، حجت‌الاسلام آقامحمد خندابی، حجت‌الاسلام و المسلمین میرزا ابراهیم خندابی، آخوند صدر، ملامحمد زمانی، ملاصالح صالحی، علی آقا شیدا مفاخر شهرستان خنداب را تشکیل می‌دهند.

صنایع دستی شهرستان خنداب:

صنایع دستی شهرستان خنداب عبارتند از: صنایع دستی چوبی (معرق، منبت، محرق)، بافتهای داری و زیراندازها (گلیم گل برجسته، فرش) صنایع دستی این شهرستان را تشکیل می‌دهند.

جاذبه‌های طبیعت‌گردی:

رودخانه قره‌چای (شراء) واقع در دره خنداب، دشت کمیجان، تالاب آق گل واقع در خنداب روستای قاسم‌آباد، باغ‌های خنداب واقع در دره شراء حد فاصل پل دوآب، روستاهای دیدنی روستای ده نو، روستای استوه، روستای ده سد، دیزآباد، روستای قلعه‌چی، کوه سرتخت، چشمه سلاله، چشمه علی‌گذر واقع در خنداب بخش جاورسیان، دهستان اناج، روستای مهرعلیا(مست بالا) از جمله جاذبه‌های طبیعت‌گردی این منطقه است.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی:

باغ دهنو مربوط به دوره پهلوی واقع در اول خنداب، روستای دهنو، روستای تاریخی درمن، روستای تاریخی آدشته واقع در خنداب، امامزاده شاهور مربوط به عصر صفویه – قاجاریه واقع در خنداب بخش مرکزی، دهستان دهچال، امامزاده دیزآباد مربوط به عصر ایلخانی واقع در خنداب بخش مرکزی، دهستان خنداب، شاهزاده اسماعیل مربوط به دوره معاصر واقع در روستای آقداش، امامزاده محمدمسعود مربوط به عصر صفویه–پهلوی اول واقع در خنداب و قبرستان تاریخی هفت برادران مربوط به عصر تاریخی واقع در خنداب، روستای گوره زار مجموعه جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی خنداب است.

 

 

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین