شهرستان دلیجان

                                                         

                                                                     شهرستان دلیجان

شهرستان دلیجان یکی از شهرستانهای استان مرکزی است و مرکز آن شهر دلیجان است. نراق دیگر شهر آن است.

شهرستان دلیجان در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقیقه واقع شده شهر دلیجان به‌عنوان مرکز این شهرستان در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

این شهرستان از شمال به استان قم و از جنوب با استان اصفهان و از شرق با شهرستان کاشان و از غرب با شهرستان محلات همسایه بوده و گستردگی‌ این شهرستان نزدیک به ۲۵۰۰ کیلومترمربع می‌باشد و در کنار راه‌های پیوند دهنده چندین استان کشور است. این شهرستان در استان مرکزی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و همین امر زمینه را برای تغییرات اجتماعی و فرهنگی در آن شهر فراهم آورده است و به دلیل همین عوامل ‌این شهرستان در حال گذر از موقعیت کنونی به وضعیت صنعتی بوده و مردم آن فرآیند شهروندی را تجربه می‌کنند.

براساس تقسیمات کشوری شهرستان دلیجان دارای دو شهر دلیجان و نراق و یک بخش با نام بخش مرکزی، چهار دهستان و صد آبادی دارای سکنه ‌است که از این تعداد ۲۹ آبادی دارای ۲۰ خانوار و بیشتر هستند. دهستانهای شهرستان دلیجان عبارت‌اند از: دهستان دودهک، دهستان هستیجان، دهستان جاسب، دهستان جوشق

شهرستان دلیجان در قلمرو آب و هوایی نیمه خشک قرار دارد و مرکز آن یعنی شهر دلیجان دارای زمستانهای سرد و تابستانهای نسبتاً گرم است. متوسط بارندگی عمومی حدود ۱۰۰ میلی متر می‌باشد، که کمترین میزان بارندگی را در میان شهرستانهای استان است.

جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری این شهر شامل: کاروانسرای دودهک، پل شاه عباسی دودهک، غار چال نخجیر در جاده دلیجان به نراق می‌باشد. آثار تاریخی شهر نراق شامل: بازار، آب انبار، مساجد، بافت تاریخی و امامزاده‌ها است. غار چال نخجیر از دیدنی‌های بسیار جالب منطقه‌است. گوشواره‌های آهکی که بر روی طاق شکل گرفته، دارای اشکال بی‌نظیر است. وجود هر دو مسیر آبی و خشک در این غار، امکان پیاده‌روی و قایق سواری را به صورت توامان فراهم کرده‌است.

جاذبه‌های طبیعی

دریاچه و پارک جنگلی ۱۵ خرداد: دریاچه سد ۱۵ خرداد در فاصله ۵ کیلومتری شمال شهر و در اتوبان دلیجان - قم قرار دارد. در کنار این دریاچه پارک جنگلی ۱۵ خرداد وجود دارد که بر زیبایی این مجموعه افزوده است. این پارک در فضایی بالغ بر ۱۳۰ هکتار می‌باشد.

جاذبه‌های تاریخی

مچد مسّر (مسجد مس سر): این مسجد یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهرستان دلیجان است که با توجه به تاریخی که در گذشته بر روی قسمتی از دیواره مسجد درج شده بوده و سال ۹۲۵ هجری قمری را نشان می‌داده و همچنین سبک معماری بنا، حدس قوی بر ساخت این بنا در دوره سلجوقی می‌باشد. این مسجد تا زمان هجوم افغان‌ها به این منطقه برقرار بود و در اثر این هجوم تخریب شد. این بنا در مقابل آتشکده آتشکوه بنا شده‌است و تنها مسجد دلیجان می‌باشد که قبله‌گاه راست دارد. بنا بر نقل قول‌های محلی، این مسجد در گذشته دارای ۱۳ گنبد بوده که امروزه، تنها یک گنبد آن باقی مانده است. گنبد ۱۴ متری مسجد بر روی پایه‌هایی به پهنای ۱٫۵ متر قرار دارد. این بنا با آجرهای مربعی ۲۵*۲۵ سانتیمتر ساخته شده‌است. چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گروهی از جوانان منطقه اقدام به بازسازی این اثر تاریخی نمودند و رونق تازه‌ای به آن بخشیدند و امروزه به پایگاهی برای مراسم مذهبی تبدیل شده‌است.

جاذبه‌های مذهبی

امامزادگان معصوم: در این آرامگاه ۲ خواهر به نام‌های کاتبه و مریم و ۲ برادر به نام‌های ابوالقاسم و محمد فرزندان امام موسی کاظم مدفون هستند. این زیارتگاه در فاصله ۲ کیلومتری جاده دلیجان به قم قرار دارد. این مقبره در زلزله سال ۱۳۶۲ به کلی ویران شد و بنای جدیدی در محل آن احداث گردید.

سوغات و صنایع دستی

از جمله سوغات دلیجان می‌توان به نبات، حلوا شکری، ارده، جوزقند، زعفران و محصولات کشاورزی آن از قبیل هندوانه، خیار، خربزه و انار می‌باشد که محصولات کشاورزی تولید شده به علت نوع خاص آب و هوا و زمین زراعی کیفیت بالایی دارند.

 

 غار چال نخجیر


غار چال نخجیر

 

کاروانسرای دودهک

 

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین