شهرستان پرندک

شهرستان پرندک

پَرَندَک از شهرهای استان مرکزی ایران است. شهر پرندک در سال 1375با تصویب هیئت دولت به شهر تبدیل گردیده است. جمیعت این شهر قریب به 8000 نفر بوده و دومین شهر پرجمعیت بعد از مأمونیه می‌باشد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان زرندیه در مسیر آزادراه تهران – ساوه و راه‌آهن - جنوب قرار گرفته است و ارتفاع این شهرستان از سطح دریا ۱۰۲۴ متر می‌باشد.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶٫۱۸۸ نفر بوده است.

رودخانه شور از نزدیکی جنوب این شهر می‌گذرد و در اطراف آن ناحیه صنعتی پرندک قرار دارد. شهرک صنعتی پرندک بیش از ۱۲۰ واحد صنعتی دارد.

به هنگام احداث راه‌آهن تهران – جنوب ایستگاه پرندک در مجاورت روستای رحیم‌آباد احداث گردید و به همین دلیل این روستا بعدها به پرندک مشهور گشت و با افزایش جمعیت و تبدیل شدن این روستا به شهر با تصویب فرهنگستان رسماً نام پرندک به آن اطلاق شد. لغت‌نامه دهخدا واژه پرندک را «پشته و کوه کوچک در میان دشت» معنی می‌کند. نام قدیم این شهرستان رحیم‌آباد بوده است.

عبور خط راه‌آهن تهران - جنوب، تهران – غرب، عبور آزادراه تهران - ساوه، و جاده ترانزیتی تهران به غرب و جنوب غرب کشور از مجاورت این شهر، وجود شرکت باریت فلات ایران، وجود یکی از قطب‌های کشاورزی در عرصه تولید پسته به عنوان نگینی سبز در دل کویر به میزان 7000 هکتار باغ پسته با کیفیت عالی و بی‌نظیر در کشور، شهرک صنعتی پرندک که اولین شهرک صنعتی شهرستان می‌باشد. وجود پارک شهر و پارک جنگلی که یکی از بزرگترین پارک‌های تفریحی شهرستان بوده و هر ساله در فصل تابستان پذیرای مهمانان و مسافرین از تمام نقاط شهرستان می‌باشد. موسسه آموزش عالی که از سال 1389 با پذیرش دانشجو آغاز به کار گردیده است، وجود منطقه مشکویه که از دوران اشکانی دارای اثر می‌باشد و اوج تمدن این منطقه از قرن پنجم تا قرن هفتم بوده و در زمان خود که یک شهرصنعتی تولیدی سفال با مقیاس زیاد بوده است. قدیمی‌ترین منبعی که به مشکویه اشاره کرده است کتاب الاعلاق النفسیه که در سال 290 هجری قمری توسط ابوعلی احمدابن رسته اصفهانی معروف به ابن رسته به رشته تحریر درآورده است. از دیگر اماکن متبرکه این شهر به آستان امامزاده عبدالمطلب می‌توان اشاره کرد.

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین