شهر شهباز

شهر شهباز

شهباز شهری در بخش قره کهریز واقع در شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است. این شهر در شرق شازند در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی اراک و در دامنه رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد. نام(های) دیگر آن بازنه‌ای‌ها و نام(های) قدیمی آن بادزنه است. مساحت این شهر 1575434 می‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۹۷۱ متر است.

این شهر در سال 1391 از به هم پيوستن دو روستاي بازنه و هفته تشكيل شد. جمعیت این شهر در سال 1395، 8567 نفر جمعیت بوده ‌است. ناحیه صنعتی شهید بابایی بازنه در شمال این شهر واقع گردیده ‌است.

کوه شهباز

شَهباز (ارتفاع ۳۴۱۳ متر) کوهی واقع در رشته‌کوه راسوند از کوهستانهای شهرستان شازند در استان مرکزی ایران است. از شازند که به سمت نورآباد می‌روی هنوز چند کیلومتر دور نشده سمت چپ جاده کوه معروف شهباز را می‌بینیم. مسیر صعود این قله از روستاهای سورانه در شمال – باغک عضدیه در جنوب و خط الرأس این قله از شازند امکان‌پذیر می‌باشد. در این کوهستان دو جان‌پناه وجود دارد که یکی در نزدیکی یال مشرف به شازند و دیگری در شمال غربی قله و ارتفاع تقریبی 3000 متری قرار دارد.

این کوه در فصل اردیبهشت بسیار زیبا و پر از لاله‌های واژگون می‌باشد. گیاه کوهی بسیار گرم و داغی به نام اندشت در این کوه رشد می‌کند که خاصیت درمانی بسیار زیادی دارد و در زمان سکونت ارامنه در شازند از این گیاه برای درست کردن مشروبات بسیار قوی و گرم استفاده می‌کردند. قسمت جنوبی شهباز دارای پرتگاه‌های بسیار بلند، صخره‌ای و خشک است و دیواره‌های بلندی دارد ولی در قسمت شمالی دارای طبیعتی سرسبز و یخچال‌های فصلی که تا تیرماه می‌مانند. کوه شهباز در منطقه حفاظت شده راسوند قرار دارد و بلندترین قله‌ی استان مرکزی می‌باشد.

پس از طی 3 کیلومتر جاده خاکی در دامنه این این کوه بزرگ به روستای دو خواهران می‌رسیم. روستایی خالی از سکنه که صاحبانش تنها خاطراتش را به همراه اسباب‌کشی در آنجا گذاشتند. از پایین روستا که به بالای آن نگاه می‌کنیم شکافی می‌بینیم که چشم هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند. این چشمه دو خواهران است. صدای نفس نفس زدن‌های این چشمه دونده‌ای را مجسم می‌کند که خط پایانش بی‌نهایت است.

از شکاف چشمه تا پایین روستای دو خواهران چنار و صنوبر و بیدها برگهایشان یکسان در آغوش باد می‌لرزد. شاید می‌خواهند سرسبزی و طراوت را در آسمان نقاشی کنند. این چشمه دهها هکتار از مزارع و باغات پایین دست خود را سیراب می‌کند.

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین