شهر مهاجران


مهاجران

پيشينه شهر

شهر مهاجران يكي از شهرهاي جديد كشور ايران است كه همزمان با احداث طرح‌هاي عظيم پالايشگاه و پتروشيمي در شهرستان شازند عمليات ساخت اين شهر از سال1369 آغاز شد و اولين ساكنان آن؛ در سال 1371 در آن اسكان يافتند. احداث اين دو طرح بزرگ نفتي و همچنين احداث نيروگاه حرارتي شازند و نياز كاركنان آنها به مسكن ضرورت احداث اين شهر را ايجاد كرد.

هدف از تاسيس شهر در درجه اول مهاجرپذيري و تعديل جمعيت شهر اراك و شهرهاي مجاور قلمداد گرديده است و در درجه دوم چون اين شهر در مجاورت 3 شركت بزرگ توليدي قرار گرفته است به عنوان سكونت‌گاه خانواده‌هاي كاركنان اين 3 شركت توجه خاصي به اين شهرگرديده است.

اين شهر به عنوان يكي از 5 شهر؛ شهرستان شازند با جمعيتي حدود 15000 نفر از لحاظ وسعت؛ اولين شهر و از لحاظ جمعيتي دومين شهر شهرستان مي‌باشد و با روي كار آمدن شوراي‌هاي اسلامي در دوره دوم با پيگيري‌هاي اعضاي محترم شوراي اسلامي، شهرداري در نيمه دوم سال 1385 (دوم شهريورماه ) تاسيس و شروع به كار نمود.

موقعيت جغرافيايي شهر

اين شهر با موقعيت جغرافيايي مناسب و جاذبه‌هاي محيطي و چشم‌انداز زيبا در 25 كيلومتري غرب شهر اراك در زميني به مساحت 1200 هكتار واقع گرديده، كه ارتفاع متوسط شهر از سطح دريا 1920 متر مي‌باشد. شهر مهاجران تقريبا در طول جغرافيايي 25/49 شرقي و عرض جغرافيايي 2/34 شمالي واقع گرديده است.

نقاط گردشگري شهر

امامزاده ابوالقاسم(ع) مشهور به باب المراد

پارك‌هاي سطح شهر

پارك جامع

پارك ايثار

پارك ولايت

پارك بانوان

پارك جامع

پارک جامع شهر مهاجران با مساحتي در حدود 6 هكتار كه به 3 فاز اجرايي تقسيم شده و كلنگ‌زني آن در سال 88 انجام شده و فاز اول آن با مساحتي در حدود 5/2 هكتار در سال 90 و 89 شامل عمليات‌هاي اجرايي از قبيل خاك‌برداري و احداث درياچه مصنوعي به مساحت حدود 4000 مترمربع، احداث كافي‌شاپ با مساحت 400 مترمربع، احداث مهمانسرا با مساحت 200 مترمربع، احداث احداث آمفي تئاتر روباز به مساحت حدود 400 مترمربع، احداث ساختمان مسجد به مساحت حدود 250 مترمربع و شامل پيست دوچرخه‌سواري ، زمين بدمينتون‌ و زمين بازي كودكان و ..... مي‌باشد.

فاز دوم آن با مساحتي در حدود 2 هكتار در سال 91 و 92 شروع گرديده كه شامل ساختمان سفره‌خانه سنتي با مساحتي در حدود 500 مترمربع و محوطه‌سازي اطراف آن و ... مي‌باشد.

پارک ولایت

پارک ولایت در سال 88 طراحی و در نیمه دوم عملیات اجرایی آن شروع گردید که در دهه فجر که با حضور معاونت محترم بازرگانی - استاندار محترم استان مرکزی- معاونت محترم عمرانی استانداری و جمعی از مسئولین استان افتتاح گردید.

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین