شهر نوبران

شهر نوبران

در بخش نوبران شهرستان ساوه تعداد 100 روستا وجود دارد که ساکنان آن‌ها به زبان ترکی صحبت می‌کنند. نوبران شهری در بخش نوبران شهرستان ساوه استان مرکزی است. جمعیت این شهر در سرشماری ۱۳۹۵ برابر با ۳۳۴ نفر بوده‌است.

نوبران شهری زیبا واقع در ۶۰ کیلومتری ساوه در مسیر همدان است. از زیبایی‌های نوبران می‌توان به باغات گردو، باغات مدواه اشاره کرد. دارای دو پارک تفریحی پارک شهدا، پارک ملت می‌باشد.

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۵۹۶ متر است.

محصولات و سوغات نوبران از جمله گردو، بادام، باسلوق، نان دستی (سنتی)، قیماق است.

شهرک صنعتی

شهرک صنعتی نوبران به فاصله حدود ۳ کیلومتری از شهر نوبران واقع شده و مساحت آن معادل ۱۰۰ هکتار و سطح کاربری اراضی صنعتی آن تقریباً ۵۶ هکتار می‌باشد. این شهرک در مجاورت جاده اصلی ساوه - همدان واقع و فاصله آن با ساوه ۶۵ کیلومتر، غرق‌آباد ۱۳ کیلومتر، همدان ۱۲۵ کیلومتر، اراک ۲۲۵ کیلومتر و تهران ۱۸۵ کیلومتر می‌باشد. همچنین این شهرک در فاصله ۵۵ کیلومتری از خط راه‌آهن سراسری و ایستگاه راه‌آهن شهر صنعتی کاوه، ۱۳۵ کیلومتری فرودگاه همدان و ۶۵ کیلومتری گمرک ساوه قرار گرفته‌است.

پل نوبران

اين پل در 5 کيلومتري غرب بخش نوبران – از توابع استان مرکزي – بر روي يکي از شاخه‌هاي رودخانه قره‌سو (رود ساوه) و در مسير جاده کاروان رو نوبران به سمت همدان واقع گرديده و احتمال مي‌رود که از آثار دوره صفوي باشد. اين پل که دهانه شرقي آن به طور کامل ويران شده 62 متر طول، 5/50 متر عرض و 5 دهانه به ابعاد مختلف داشته است. ابعاد دهانه‌هاي پل به ترتيب: 3/70، 5/10، 6، 5/10 و 3/70 متر است. پايه‌هاي پل نوبران بر روي شالوده سد مانندي ساخته شده و در هر دو جهت داراي موج شکن‌هاي نسبتاً کوچک و مدوري است؛ چرا که جريان آب در اينجا از شدت زيادي (به ويژه با توجه به شالوده سدگونه که سرعت و شدت آن را مي‌گيرد) برخوردار نيست. در ميانه بدنه پل براي کاهش وزن آن، فضاهايي توخالي درنظر گرفته‌اند. سطح گذرگاه پل در طرفين داراي جان پناه‌هايي بوده است. در قسمت شرقي و انتهايي پل هنوز بقاياي جاده کاروان رو قديم مشهود است.

یخچال طبیعی آقداش

یخچال طبیعی آقداش، در ارتفاعات روستای آقداش بین قله سلسال و صخره زنبور قرار دارد. به صورتی كه وقتی در ارتفاعات در حال حركت به سوی قله هستی به شكافی بزرگ در زمین بر می‌خوری كه ابتدا چیزی جز دره‌ای با ارتفاع حدود 20 متر چیزی به نظر نمی‌رسد. برای دیدن این یخچال، پس از آنكه شیبی كه ما را به داخل شكاف هدایت می‌كند را سپری كنیم، نزدیك به انتهای شكاف كه چیزی بیش از ده الی بیست متر مسیر نیست، به یخچال طبیعی بر می‌خوریم. یخچال در حقیقت در سمت راست شكاف قرار دارد و حدود چند قدم نیز پایین‌تر از شكاف اصلی قرار دارد. محلی كه به علت شكل جغرافیایی، مانع تابش نور خورشید به آن شده و موجب حفظ برف تا گرم‌ترین روزهای سال می‌باشد. افرادی كه علاقمند باشند این یخچال طبیعی وچشم‌انداز زیبا را ببینند بایستی زحمت كوهپیمایی چند ساعته را به خود بدهند و در تابستان با شیره انگور - و برف موجود در آنجا، فالوده‌ای را برای خود بسازند و نوش جان کنند.

در گذشته افرادی که به این محل می‌رفتند هنگام بازگشت مقداری از برف و یخ را در تابستان از غارخانه به ده میآوردندو در ده توزیع می‌کردند. این محل که از نظر تاریخی دارای تصاویر حک شده و نقاشی‌هایی از دوران سکونت انسان در عصر شکار بر روی دیواره‌های ضلع شمال شرقی مشهود است.

روستای آقداش

روستای آقداش: جزو دهستان كوهپایه بخش نوبران شهرستان ساوه استان مركزی، با طول جغرافیایی 31/49 و عرض جفرافیایی 17/25 و ارتفاع 1980 متر از سطح دریا؛ در 24 كیلومتری شمال غربی نوبران است و در دامنه جنوبی كوه‌های خرقان قرار دارد روستای آقداش در حدود 65 كیلومتری شهرستان ساوه به همدان واقع شده است. از غرب به روستای قارلوق واز جنوب به روستاه‌های: کره بر – خان‌آباد – مقصودآباد – یاتان - از شرق به روستای سامان منتهی می‌شود. كلمه آقداش از دو كلمه تركی آق و داش تشكیل شده است. آق به معنی سفید و داش به معنی سنگ می‌باشد. انتخاب این اسم به خاطر وجود سنگ‌های سفید بزرگ در مسیر رودخانه‌ای است كه روستا را به دو بخش قلعه بالا و قلعه پایین تقسیم می‌كند.جهت مشاهده طبیعت زیبای روستای آقداش پس از حرکت به سمت کوه‌های شمالی روستا از میان رودخانه که از مرکز ده عبور می‌کند مسیر باصفایی را در میانه راه که با گذشت زمان و رویش گیاهان و درختچه‌های خودرو تنوع گیاهی زیبایی را ایجاد کرده مشاهده می‌شود. در فصل بهار انواع گیاهان دارویی و معطر و گلهایی که در کمتر زمانی در منطقه دیده می‌شود؛ برخوردار است.

رودخانه مَزلَقان

رودخانه مَزلَقان یا مزدقان یکی از رودخانه‌های استان مرکزی است که از کوه‌های قاراغان سرچشمه گرفته و در بخش نوبران شهرستان ساوه جریان دارد. این رودخانه یکی از ریزابه‌های رودخانه قره‌چای است و در حوضه آبریز حوض سلطان قم واقع شده است.

مزلقان چای یا رودخانه مزلقان، از غرب به شرق جریان دارد و میانگین دِبی سالانه آن 90 میلیون مترمکعب می‌باشد.

چای در زبان ترکی به معنای رود می‌باشد.

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین