شهر هندودر

شهر هندودر

شهری در استان مرکزی، شهرستان شازند و مرکز اداری بخش سربند است.

با ارتفاع 1200 متر در منطقه‌ای کوه‌پایه‌ای، در 56 کیلومتری جنوب غربی اراک و 23 کیلومتری جنوب غربی شازند، سر راه اراک به چالانچولان و بروجرد قرار دارد. اقلیم آن نیز سرد و نیمه خشک است. هندودر در سال 1375به شهر تبدیل شده است.

هندودر شهری کوچک و زیبا در ۳۰ کیلومتری شازند و ۶۰ کیلومتری جنوب غرب اراک تنها شهر بخش سربند و دارای طبیعتی زیبا و بکر به ویژه در اردیبهشت و خرداد است. برای ورود به هندودر ازکیلومتر حدود هیجده جاده اراک - بروجرد به سمت شازند از پل روگذر حرکت کنید بعد از ورود به شازند به سمت جاده آستانه ادامه مسیر دهید و از کمربندی آستانه به سمت جنوب حرکت کنید سی کیلومتر بعد از شازند و پس از مشاهده گردنه زیبا و طی جاده دل‌انگیز و دیدنی ابتدا سدزیبای هندودر و سپس شهر هندودر را خواهید دید.

پاییز درآمد عمده مردم از کشاورزی و دامداری است.

اماکن گردشی

در این شهر پیست اسکی و دریاچه و "پیست موتور سواری (کراس)" و "سکوهای پرواز پاراگلایدر" و "جنگل بلوط" و "شهربازی پارک شادی" و "رودخانه چهارفصل" قرار دارد. مدرسه شبانه‌روزی، باشگاه ورزشی و اسب‌دوانی از دیگر داشته‌های شهر زیبای هندودر و البته با فاصله‌ای دورتر سدکمال صالح اصلی‌ترین منابع تامین آب استان می‌باشند.

سد هندودر از مناطق مهم پرورش ماهی و ماهی‌گیری در استان مرکزی است. هندودر دارای آب و هوایی نسبتاً گرم در فصل تابستان و در زمستان دارای آب و هوایی نسبتاً سرد وخشک و در فصل پاییز دارای آب و هوایی ملایم و کمی سرد همراه با وزش باد و گرد و غبار است.

اماکن مذهبی

مسجد صاحب زمان - مسجد جامع امام حسین (ع) - دارلقرآن - کانون بقیه اله - مدرسه تخصصی قرآن کریم - حسینیه حضرت ابوالفضل - حسینیه جوانان - حسینیه امام حسین (ع)

روستاهای تابعه

مالمیر، خلج مالمیر، قاییدان و ...

جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین