اخبار و مقالات
07
حجت الله تاج محمدی در حاشیه نخستین همایش شوراها و مدیریت محلی در افق چشم انداز گفت: ما باید در جهت آگاهی دادن به مردم و عمق بخشیدن به آموزش های عمومی تلاش کنیم و جامعه را با کارکردها، اهداف و برنامه های شوراها و مدیریت محلی بیش از پیش آشنا کنیم.

دستگاههای اجرایی بایدبه خواست مردم درزمینه مدیریت محلی احترام بگذارند

دستگاههای اجرایی بایدبه خواست مردم درزمینه مدیریت محلی احترام بگذارند
نایب رئیس شورای عالی استان های کشور جایگاه فعلی شوراها در کشور را انکارناپذیر دانست و تاکید کرد دستگاه های اجرایی که هنوز در برابر شوراها مقاومت می کنند، باید رویکرد خود را در این زمینه اصلاح کنند.
به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران ، حجت الله تاج محمدی در حاشیه نخستین همایش شوراها و مدیریت محلی در افق چشم انداز گفت: ما باید در جهت آگاهی دادن به مردم و عمق بخشیدن به آموزش های عمومی تلاش کنیم و جامعه را با کارکردها، اهداف و برنامه های شوراها و مدیریت محلی بیش از پیش آشنا کنیم.
وی ادامه داد: یکی از روش های انجام این کار، برگزاری همایش ها است که با بسترسازی زمینه های علمی و تخصصی و استفاده از توان نیروهای نخبه به دنبال آگاهی بخشی هستند. آنچه ما در حال حاضر نیاز داریم، این است که مدیریت محلی ابتدا خودش به سلاح آگاهی های علمی مجهز شود و بررسی کند که با قوانین و مقتضیات فعلی چگونه می تواند از ظرفیت های قانونی برای خدمت به مردم استفاده کند و در مرحله بعد، این آموزش ها را به سطح جامعه منتقل کند.
او تاکید کرد: هر چه مردم با وظایف و اهداف شوراها آشناتر باشند، بهتر می توانند سطح انتظارات خود را با توان شوراها هماهنگ کنند و به حقوق شهروندی خود آگاه می شوند و همه اینها به مدیریت محلی کمک می کند که خدمات خود را با کیفیت بهتری ارائه دهد.
نماینده استان خراسان رضوی در شورای عالی استان ها گفت: در 13- 12 سالی که از عمر شوراها گذشته، به نظر می رسد آنها برای اثبات خود در زمینه مدیریت و رفع تمرکز تلاش کرده اند. اینکه دستگاه های اجرایی چقدر این پیام را دریافت کرده اند و چقدر با خواست مردم و جایگاهی که قانون اساسی برای مدیریت محلی در نظر گرفته همراهی کرده اند، به نظر می رسد آنقدر که مردم رغبت نشان داده اند و اعضای شوراها تلاش و مقاومت کرده اند، دستگاه های اجرایی این مسیر را به درستی طی نکرده اند.
وی در انتقاد از ناکارآمدی قانون شوراها گفت: متاسفانه قانون فعلی به یک قانون خنثی تبدیل شده و جهت دار نیست و وظایف شوراها را به درستی بیان نمی کند و موجب شده تفاسیر مختلفی از قانون و نقش شوراها صورت بگیرد. این قانون در حال حاضر بیشتر شکل یک اساسنامه را دارد تا یک قانون اجرایی و همین باعث شده که دستگاه های اجرایی به خود اجازه بدهند با مدیریت محلی به طور سلیقه ای برخورد کنند.
تاج محمدی ادامه داد: بعضا دستگاه های اجرایی، فرمانداران و استاندارانی که اراده لازم را برای بها دادن به مدیریت محلی دارند، از ظرفیت شوراها برای خدمت رسانی به مردم استفاده بیشتری کرده اند، اما این عمومیت ندارد و در مجموع بیشتر دوستان شورایی بوده اند که از خود مایه گذاشته و تلاش و مقاومت کرده اند و جایگاه خود را تثبیت کرده اند.
او تصریح کرد: امروز دیگر جایگاه شوراها غیرقابل انکار و برگشت ناپذیر است و این به همت تلاش دوستان ما در شوراها رخ داده و بهتر است دستگاه هایی که هنوز در برابر مدیریت محلی مقاومت می کنند، در راستای منافع ملی رویکردهای خود را نسبت به شوراها اصلاح کنند. من فکر می کنم اگر اراده مناسبی برای قدرت بخشیدن به مدیریت محلی در بین دستگاه های اجرایی به وجود بیاید، بیش از پیش شاهد خدمات رسانی شوراها و شهرداری ها به مردم خواهیم بود.
تاج محمدی درباره جایگاه شوراها در قانون اساسی گفت: جایگاهی که قانون اساسی و نخبگان ملت در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بر مبنای فرمان بنیانگذار انقلاب برای شوراها در نظر گرفته اند، جایگاهی بسیار والا است. فرمان حضرت امام به روشنی می گوید که ضرورت تشکیل حکومت مردمی، استقرار شوراها است. بنابراین شوراها علاوه بر اینکه بنیان فکری دینی دارند، با آرمان های مقدسی از قبیل فرمان حضرت امام برای ما همراه هستند.
وی افزود: به همین جهت ما هیچگاه نمی توانیم شوراها را تهدید قلمداد کنیم. مدیریت محلی فرصتی است که مردم پس از رهایی از استبداد 2500 ساله با رغبت شدیدی به آن روی آوردند و همه خبرگان هم در آن زمان این رغبت را درک کردند و دیدند با بنیه مردم می توانند کارهای بسیاری انجام دهند و این را در قانون اساسی نهادینه کردند و ما نمی توانیم بگوییم یک قسمت قانون تهدید و قسمت دیگر آن فرصت است. به نظر من تمام اصول قانون اساسی فرصت تعالی ملت ایران است که همه ما باید برای اجرای واقعی آن تلاش کنیم.
او درباره عملکرد اجرایی شوراها اظهار کرد: در حوزه اجرا هم در 13 سال گذشته ثابت شده که با وجود شوراها خدمات خیلی بهتری ارائه شده، چون شوراها به صورت مویرگی در تمام بدنه اجتماع پخش شده اند و مشغول فعالیت در حوزه هایی هستند که شاید دستگاه های اجرایی نتوانند به آنها ورود کنند. شوراها از کمک به محرومان تا رفع مشکلات خانوادگی در همه امور در حال فعالیت هستند. عنوان خبر
تعداد امتیازات: (60) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2596)
کد خبر: 49
  • دستگاههای اجرایی بایدبه خواست مردم درزمینه مدیریت محلی احترام بگذارند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

مصاحبه
برگزاری همایش پیاده‌روی خانوادگی با رویکرد پیشگیری از اعتیاد در منطقه گردشگری گردو
برگزاری همایش پیاده‌روی خانوادگی با رویکرد پیشگیری از اعتیاد در منطقه گردشگری گردو
تاريخ: 1396 بهمن 07 شنبه       توسط: user    نظرات: 0
نشست مهندس تاجران شهردار کلانشهر اراک با مدیر کل راه‌آهن
نشست مهندس تاجران شهردار کلانشهر اراک با مدیر کل راه‌آهن
تاريخ: 1396 آذر 27 دوشنبه       توسط: user    نظرات: 0
خودروی نیسان با بار مواد غذایی آتش گرفت
خودروی نیسان با بار مواد غذایی آتش گرفت
آتش نشانان با سرعت عمل خود آتش سوزی بامدادی خودروی نیسان را در خیابان ابوذر مهار و خاموش کردند.  ادامه...
تاريخ: 1394 آبان 04 دوشنبه       توسط: operator    نظرات: 0
آغاز ثبت نام مسابقات فوتسال و والیبال گرامیداشت دهه فجر
آغاز ثبت نام مسابقات فوتسال و والیبال گرامیداشت دهه فجر
حمید کربلایی حسنی مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک خبر داد: به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر مسابقات فوتسال و والیبال ویژه کارکنان شهرداری، مناطق و سازمان های تابعه برگزار خواهد شد.  ادامه...
تاريخ: 1393 دي 16 سه شنبه       توسط: user    نظرات: 0
اجرای طرح تفکیک از مبداء تحولی بزرگ در مدیریت پسماند
اجرای طرح تفکیک از مبداء تحولی بزرگ در مدیریت پسماند
محمد حسین ساده وند مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در خصوص اجراي طرح تفكيك از مبداء پسماند و جلب مشاركت شهروندان،افزود: سازمان مذکور در این راستا اقدام به اجراي برنامه روزانه بازيد ميداني از سطح نواحي و تشكيل...  ادامه...
تاريخ: 1393 خرداد 21 چهارشنبه       توسط: operator    نظرات: 1
عملکرد سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اراک در تیر ماه سال 92
عملکرد سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اراک در تیر ماه سال 92
داوود قربانی مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اراک در خصوص اقدامات و فعالیت‌ های صورت گرفته این سازمان درتیر ماه سال 1392 اظهار داشت: طبق برنامه ‌های مشخص شده در راستای اهداف سازمان حمل و نقل و ترافی...  ادامه...
تاريخ: 1392 مرداد 07 دوشنبه       توسط: karimi    نظرات: 0
برگزاری جلسه هماهنگی امور تنظیف شهری درسازمان مدیریت پسماند شهرداری
برگزاری جلسه هماهنگی امور تنظیف شهری درسازمان مدیریت پسماند شهرداری
محمودحسنی ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت: جلسه هماهنگی امور تنظیف شهری و مسایل مربوط به مکانیزاسیون خدمات شهری با حضور معاونت فنی و اجرایی سازمان، مسئول واحد دفع و پردازش و کارشناس مکانیزاسیون، ناظرین مناطق شهرداری و نماین...  ادامه...
تاريخ: 1392 ارديبهشت 15 يکشنبه       توسط: karimi    نظرات: 0
شهرهاي اينترنتي قرن 21
شهرهاي اينترنتي قرن 21
امروزه مبحث توسعه شهرها، معبري نيز به سمت شبكه جهانى (اينترنت) باز كرده است. شهرها و شهرك‌هاى جديدى در فضاى مجازى ظاهر مى‌شوند كه مصالح آنها از خشت ديجيتالى تشكيل شده است. شهرهايي الكترونيكى که در زبان عامه با ...  ادامه...
تاريخ: 1391 بهمن 24 سه شنبه       توسط: epr1    نظرات: 0
درباره شهرهای آینده
درباره شهرهای آینده
جوامع انسانی طی دهه های اخیر شاهد تحولات چشمگیر، بی نظیر و بعضا شگفت انگیزی در عرصه های مختلف بوده اند.  ادامه...
تاريخ: 1391 بهمن 24 سه شنبه       توسط: epr1    نظرات: 0
چگونگی ساخت باران مصنوعی
چگونگی ساخت باران مصنوعی
انسان از بدو پيدايش تاكنون درصدد برآمده تا شرايط نامساعد زيست محيطي اطراف خود را به نحوه دلخواه تغيير دهد و اگرچه توانسته به پيشرفتهاي قابل توجهي نيز دست يابد، اما با توجه به ماهيت متغير هوا و ويژگيهاي ديناميكي آن و نيز ...  ادامه...
تاريخ: 1391 بهمن 24 سه شنبه       توسط: epr1    نظرات: 0
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین