غارسفیدخانی


 

غار سفيد خاني

در جنوب غربي اراک و در رشته کوه سفيدخاني (کوه تخت) از توابع شهر سنجان به فاصله 18 کيلومتر از شهر اراک، غار طبيعي سفيدخاني وجود دارد. اين کوه در ارتفاع 3118 متري از سطح دريا واقع شده و تقريباً در تمام ايام فصل زمستان و بهار پوشيده از برف است. در گذشته روستائيان براي مصارف شهري از يخچال‌هاي طبيعي اين کوه، يخ و برف مورد نياز خود را تامين مي‌کردند. با توجه به برفگير بودن اين ارتفاعات، چشمه‌هاي متعددي از آن سرچشمه مي‌گيرد که از مهمترين آنها مي‌توان به چشمه چپخلي (چپقلي) اشاره نمود که آب بسيار گوارايي داشته و براي بيماري‌هاي مجاري ادرار و سنگ مثانه مفيد است.
در دامنه اين رشته کوه غار سفيد خاني قرار دارد که دهانه ورودي آن 70×40 سانتيمتر بوده و عمود بر غار است. در بالاي دهانه غار دودکش بزرگي به صورت تنور دهانه باز ديده مي‌شود که در اصطلاح علمي ‌به آن دودکش جن مي‌گويند. در اصطلاح محلي از آن به ايوان عباس قيلخان ياد مي‌شود.
در کف اين غار حوضچه پر آب بزرگي به عمق 7 متر، عرض 3 متر و طول 5 متر وجود دارد که از آبهاي نفوذي برف و باران تغذيه مي‌شود. از سقف غار نيز قنديل‌هاي زيبايي به شکل ستون، آويزان است که از آنها آب به کف غار جاري می‌شود. اين قنديل‌ها بر اثر محلول‌هاي آهکي پديد آمده و شکل‌هاي استالاکتيکتي را بوجود آورده است.
غار سفیدخانی
غار سفیدخانی
غار سفیدخانی
غار سفیدخانی
جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین