چشمه چپقلی

چشمه 'چپقلی'


                                                         

چشمه 'چپقلی' واقع در 28 كیلومتری جنوب غربی شهر اراك با خواص درمانی متعدد، داروخانه‌ای طبیعی برای درمان بیماریها بوده كه هر روزه پذیرای تعداد كثیری از هموطنان است.

این چشمه با مناظر طبیعی مصفا در بالادست روستای 'رباط میل' بر سینه رشته كوه با صلابت 'سفیدخانی' قرار گرفته و در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز با آب و هوایی دلپذیر با وسعت 35 هكتار قرار دارد.

پارك جنگلی جوار چشمه چپقلی از شرق به رشته كوه 'میران' و 'سفید پی'، از غرب به كوههای 'كلاغ‌نشان' و 'قدمگاه'، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله‌نفت و از جنوب به جبال 'تحت بزرگ' و 'قالی خانی' منتهی شده و از نظر اقلیمی دارای زمستان‌های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستان‌هایی مطبوع است.

عرصه 500 هكتاری كوه سفید خانی اراك گنجینه‌ای ارزشمند از 40 تا 50 گونه گیاهی مرتعی نظیر 'آویشن'، 'درمنه'، 'استپا'، 'گون'، 'قدومه'، 'گل آروانه'، 'جووحشی'، 'مرزنجوش' و 'شیرسگ' است كه تاج سرخ رنگ لاله‌های واژگون را در فصل بهار بر سر می‌گذارد و در بخش مراتع آن تابلوی هزار نقشی از رنگ و طراوت فرا روی بیننده گشوده شده است.

شفابخشی آب چشمه چپقلی از سال‌های دور برای مردم استان، گردشگران و كوهنوردان زبانزد بوده و سایه سار خنك بیدهای قدیمی آن همواره تیماربخش رهگذران و نوازشگر بیماران رنجور بوده است.

تفرجگاه چپقلی از سال 1371 تحت پوشش اداره كل منابع طبیعی استان مركزی قرار گرفته و توسعه فضای سبز آن با درختان 'بادام'، 'اقاقیا'، 'بید'، 'سرو خمره ای'، 'افرا'، 'زبان گنجشك' و گردو در دستور كار قرار گرفته است.

مساحت حوزه آبی چشمه چپقلی با یك دهنه اصلی و سه دهنه فرعی 475هكتار است.

بر اساس بررسیهای آزمایشگاهی مركز تحقیقات دانشگاه تهران، آب معدنی چپقلی از ردیف آبهای كربناته كلسیك و منیزین آهن‌دار، فاقد آلودگی میكروبی است كه در زمره آبهای سرد و سبك قرار دارد و آشامیدن آن اثرات درمانی شگرفی در بدن می‌گذارد.

این چشمه دایمی با كیفیت مطلوب حدود هشت دهم لیتر در ثانیه آبدهی دارد كه در فصول مختلف سال متغیر است. آب این چشمه مدر بوده و ریگ و شن‌های مجاری اداری را در خود حل كرده و از تشكیل مجدد آنها جلوگیری می‌كند. بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسید اوریك خود را از دست می‌دهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می‌شود. نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را به حالت طبیعی رسانده و سبب ازدیاد دفع ادرار و مواد زاید كلیه می‌شود. خوردن این آب حركات دودی روده را كاهش داده و در طول دوره درمان با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی در خون كاهش می‌یابد و جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، كبد، لوزالمعده روی متابولیسم كلوسیدها، پروتیدها، كلسترول و اسید اوریك موثر است و به علت افزایش دفعات دفع مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه‌ای از مواد سمی به شكل طبیعی از بین می‌رود.

این آب معدنی قادر به تمیز كردن سطح مجاری هاضمه است و دیواره مخاط آن را نیرو بخشیده و لینت مزاج، تقویت انقباضات روده‌ای و افزایش ترشحات گوارشی را به دنبال دارد. آشامیدن این آب از غلظت صفرا كاسته و سنگ‌های صفراوی را از مجاری آن به سوی روده رهنمون می‌كند و حالات احتقان كبدی را از بین می‌برد

آب این چشمه معدنی حاوی میزان فراوانی 'آمین' است كه تاثیری بسزا در تولید گلبول قرمز و درمان كم‌خونی‌ها دارد. سرشار بودن آب چپقلی از كلسیم و فلوئور، موجب استحكام استخوان‌بندی كودكان و جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان‌ها است. استفاده مستمر از این آب برای افرادی كه در ارتفاعات زندگی می‌كنند و تعداد گلبولهای قرمز خونشان تقلیل یافته بسیار مفید است.

آب چشمه چپقلی كه به 'سنگ‌شكن طبیعی' شهرت دارد برای بیماران مبتلا به سنگ كلیه در بدو مصرف با رنج و درد فراوان همراه است اما این حالت بحرانی با حركات ورزشی كه به بیماران توصیه می‌شود تسهیل شده و سنگ‌ها دفع می‌شود.

آب چپقلی برای برخی بیماریها مانند نقرس، امراض پوستی، دیابت، ورم‌های كبدی بسیار مفید است اما نوشیدن آن برای كسانی كه مبتلا به پروستات هستند توصیه نمی‌شود.

نزدیگی چشمه و تفرجگاه چپقلی به نقاط دیدنی 'سراب عباس آباد شازند' ، 'چشمه بلاغ حك'، 'گردشگاه اسكان'، 'تفرجگاه پنجعلی'، 'پیست اسكی پاكل'، 'سد خاكی هندودر' فرصت مناسبی برای گذران اوقات گردشگران نوروزی است.

چشمه چپقلی
چشمه چپلقی (2)
چشمه چپلقی (1)
چشمه چپقلی
جستجو در اخبار و مقالات
تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین