شهرداری اراک


25

تشكيل اتاق فكر نياز امروز مديريت راهبردي

تشكيل اتاق فكر نياز امروز مديريت راهبردي
تشكيل اتاق فكر نياز امروز مديريت راهبردي
اولین نشست هم ‌اندیشی تشکیل اتاق فکر، با هدف بحث و تبادل نظر پیرامون مسایل و مشکلات جامعه در محل شهرداری مرکز برگزار شد.
هم ‌اكنون در عرصه ‌هاي مختلف جامعه، طرح‌ ها و برنامه‌ هاي متعددي براي پيشبرد اهداف كلان و خرد نظام اسلامي در دست اجرا قرار دارد. اين برنامه ‌ها را مي ‌توان در دو گروه زودبازده و ديربازده تقسيم بندي كرد. بنابراين نتايج برخي از آن‌ ها را شاهد بوده ‌ايم و نتايج برنامه‌ هاي ديگر نيز در قالب اخبار و گزارش ‌هاي خوش در راهند.آن‌ چه كه نمي‌ توان انكار كرد اين‌كه هر يك از متوليان امور در دستگاه ‌هاي مختلف ذي‌ ربط براساس آن‌ چه كه برعهده گرفته ‌اند مي ‌كوشند علاوه بر پيشبرد طرح ‌ها و برنامه ‌ها، آهنگ رسيدن به اهداف پيش ‌بيني شده را شتاب بيشتري بخشند و بعضا زودتر از زمان مقرر به آن اهداف دست يابند.كارشناسان علم مديريت بر اين باورند كه آن چه روند اجرايي برنامه ‌ها را تسريع مي ‌كند، علاوه بر دقت نظر، ممارست و پشتكار يك مجموعه سازماني، همراهي و همياري چند تفكر مشترك درباره شيوه اجرايي برنامه‌ ها در مجموعه‌ اي به نام «اتاق فكر» است. نقش اتاق فكر در عرصه تصميم گيري‌ ها غيرقابل انكار است. مديريت، علاوه بر بهره‌مندي از نبوغ، خلاقيت فردي و گروهي مجموعه تحت امر خود، مي‌ كوشد صاحبان انديشه و كارشناسان خبره را براي همفكري بيشتر و چگونگي بهره‌ مندي مطلوب از آن‌ چه به عنوان فكر، نيروي انساني و ابزار و تكنولوژي در اختيار دارد، فراخواند.
در همین راستا با توجه به ضرورت و اهمیت تشکیل اتاق فکر در نهادها و دستگاه‌ های اجرایی و هم‌ چنین شهرداری‌ ها جلسه ای با حضور حسن قربانی شهردار اراک،کیومرث محمودی مشاور شهردار، ملک حسینی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، مدیران ادارات آب و فاضلاب و برق استان مرکزی در خصوص تشکیل اتاق فکر در شهرداری برگزار گردید. طی این جلسه مقرر شد در شهرداری اراک نیز اتاق فکر دایر و آغاز به کار نماید و دبیری آن نیز بر عهده شهرداری اراک می ‌باشد.
شهردار اراک در راستای تشکیل اتاق فکر اظهار داشت: اتاق فکر ساختاری است برای تفکر جمعی و فردی افراد در سازمان ‌ها و جامعه که این ساختار متولی هدایت، مدیریت و رشد افکار خواهد بود و می‌ تواند ثروت نامرئی ذهن افراد، سازمان ‌ها و جوامع را به دارایی تبدیل کند.
وی در ادامه بیان داشت: در اتاق فکر روش‌ هاي گوناگوني براي توسعه خلاقيت وجود دارد که معروف ‌ترين آن «طوفان مغزي» است و با توجه به اهميتي که موضوع خلاقيت دارد، اتاق فکر در طراحي ساختار سازماني لحاظ مي ‌شود.
قربانی در پایان یکی از بخش ‌های اصلی در زمینه خلاقیت و نوآوری در هر سازمان را تشکیل اتاق فکر عنوان کرد و بیان داشت: امید است تشکیل اتاق فکر گامی موثر در جهت حل مسائل و توسعه خلاقیت در شهرداری قرار گیرد. عنوان خبر
امتیازات:: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1543)
گروه خبر: خبرهای شهر
کد خبر: 1114