شهرداری اراک


11

پایان کار غرفه سازمان پسماند در نمایشگاه کودک و نوجوان

پایان کار غرفه سازمان پسماند در نمایشگاه کودک و نوجوان
پایان کار غرفه سازمان در نمایشگاه کودک و نوجوان
 غرفه سازمان پسماند شهرداری اراک در نمایشگاه تخصصی کودک و نوجوان با محوریت مدیریت پسماند بکار خود پایان داد. محمود حسنی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک محورها و برنامه های حضور در این نمایشگاه را به شرح ذیل بیان نمود ؛
• بهره‌گیری از مشارکت شهروندي به عنوان اثر‌گذارترين روش‌آموزش که موجب آگاه‌سازي مردم و فرهنگ‌سازي درباره مديريت شهري شده به نحوی که مشاركت در امور‌ شهري جزء دغدغه‌هاي روزمره و اولويت‌هاي مردم قرار گيرد.
• استفاده ‌از ‌آموزشهاي‌ غير‌مستقيم‌ بعنوان‌اثرگذارترين ‌روش‌ جهت ‌انتقال‌ پيامهاي آموزش شهروندي
• ‌برگزاری مسابقات‌ نقاشی کودکان با محوریت بازیافت و تفکیک پسماند که نمونه‌اي‌ از ‌آموزشهاي ‌شهروندي ‌جهت‌ جلب ‌مشاركت شهروندان و بهبود كيفيت ‌زندگي مي باشد
• توزيع اقلام آموزشی در بين خانواده هاي شهر اراک و آموزش در اين خصوص
• فرهنگ سازی در زمینه کاهش پسماند یا اصلاح الگوی مصرف و تأکید بر بازیافت و عدم استفاده از ظروف پلاستیکی پلیمری
• آشنایی شهروندان با هزینه‌ها و پیامدهای عدم همکاری .مشارکت آنها در تفکیک زباله از مبداء پسماندها
 حسنی در ادامه افزود: متاسفانه آمار تولید پسماند بسیار بالا بوده و برای کم کردن این مشکل در مرحله اول بایستی به کاهش تولید بپردازیم که این کار جز از طریق اطلاع رسانی و آموزش به مردم صورت نمی گیرد. وی اطلاع رسانی را یکی از جنبه های آموزش دانست و اظهار داشت: در بحث آموزش تاکید بر اطلاع رسانی است. هر چه اطلاع رسانی بهتر و جذاب تر صورت گیرد شهروندان که تولید کننده پسماند می باشند بهتر و مناسبت‌تر می توانند در زمینه تفکیک پسماند از مبدا و مباحث مرتبط با پسماند به سازمان مدیریت پسماند کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر تولید پسماند بدون حساب و برنامه ریزی باشد، جمع آوری آن نیز با برنامه مشخصی همراه نبوده و محل دفن نیز با مطالعه انتخاب نگردد می تواند خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کند. آلودگی خاک، آب های زیر زمین و سطحی و رودخانه های نزدیک این محل ها تاثیر بسیار بدی بر محیط زیست دارد و از سوی دیگر در اثر سوختن این زباله ها خاکستر آنها نیز خطرات زیست محیطی بسیاری را برای طبیعت به همراه دارد. بنابراین باید از زوایا و جهات مختلف به مباحث پسماند نگریسته شود.
محمود حسنی با تاکید بر اینکه پسماند محیط زیست شهری و منطقه ای را هم تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: هر چند نرخ تولید پسماند در استان ها متفاوت است اما سرانه تولید پسماند در کشورمان نسبت به دنیا بالاتر است. و البته در صورتیکه حضور سازمانها در این نمایشگاهها حساب شده و با برنامه ریزی منسجم برگزار شود، می تواند با آگاه کردن مردم و اطلاع رسانی به عنوان یک ابزار آموزش مناسب مورد استفاده قرار گیرد.
 محمود حسنی با بیان اینکه ظروف پلاستیکی زمان تجزیه بسیار بالایی دارند و استفاده از آنها به صلاح محیط زیست شهری نیست، اظهار داشت: این ظروف از 500 تا 700 سال و بعضی مواقع تا 1000 سال طول می کشد تا در محیط تجزیه شوند. وی افزود: خوشبختانه امروز در بعضی مکان ها از ظروف گیاهی استفاده می شود اما همچنان ظروف پلاستیکی در بازار موجود است و ظروف گیاهی به تولید انبوه نرسیده است تا مردم تنها از نمونه طبیعی و سازگار با طبیعت استفاده کنند. بنابراین تولید انبوه می‌تواند کمک بسیاری به حل این مشکل کند.
وی با اشاره به اینکه باید به سمت تولید مواد قابل بازیافت برویم تا به محیط زیست آسیب نرسد. برای تغییر روند موجود هم باید فرهنگ سازی کرد تا مردم از ظروف گیاهی استفاده کنند و تقاضای استقبال از ظروف پلاستیکی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه ها می تواند به تغییر روند کمک کند.

عنوان خبر
امتیازات:: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1783)
کد خبر: 402