شهرداری اراک


01

بودجه سال 95 با یک رقم واقعی و تلاش واقع بینانه محقق می‌شود

بودجه سال 95 با یک رقم واقعی و تلاش واقع بینانه محقق می‌شود

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک:

بودجه سال 95 با یک رقم واقعی و تلاش واقع بینانه محقق می‌شود

محمد شریفی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک، طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار هفته‌نامه پیام بلدیه در خصوص بودجه سال 95شهرداری اراک اظهار داشت: با توجه به این که بودجه سال گذشته در ارتباط با تامین تسهیلات و درآمد با موانعی روبرو شد لذا در بودجه سال آتی با در نظر گرفتن ناموفق بودن سال گذشته نگاه به بودجه ویژه و واقعی‌تر شده، همچنین قوانین حاکم بر کشور، تکیه بر تولید داخلی، اقتصاد مقاومتی، پرهیز از هزینه‌های غیرضروری و توجه به بخشنامه بودجه سال 95 موجب شد تا بودجه به این شکل فعلی ظاهر شود.

وی ادامه داد: بودجه شهرداری با مبلغ 401 میلیارد تومان به شورای اسلامی تحویل داده شد و طی دو هفته گذشته شورا وقت تمامی کمیسیون‌ها در اختیار کمیسیون بودجه جهت بررسی مبلغ پیشنهادی اختصاص یافته است.

وی خاطرنشان کرد: به طور کارشناسی و تخصصی بودجه در حال بررسی می‌باشد تا این مهم هرچه سریعتر به انجام رسد و پس از تصویب شورای شهر به فرمانداری ارسال گردد که انشااله تا نیمه اسفندماه به شهرداری تحویل داده شود.

شریفی اظهار داشت: تاکنون در بررسی‌های به عمل آمده ردیف‌های درآمدی و خدماتی اداری انجام شده و به اتمام رسیده و در بخش عمرانی سال گذشته ارزیابی می‌شود و اولویت سال آینده از نظر هزینه مشخص می‌گردد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک، در خصوص رویکرد شورا در ارتباط با تصویب بودجه با توجه به شرایط کشور گفت: با نگاه به اقتصاد مقاومتی، بخش هزینه‌های جاری کاهش داشته که امسال نسبت به سال گذشته بیش از 65 درصد در بخش عمرانی وهمچنین 30 تا 35 درصد اعتبار در بخش اداری و جاری مطابق با قوانین در نظر گرفته شده، مقرر گردید پروژه‌های عمرانی نیمه تمام به پایان رسد از جمله تقاطع‌های غیرهمسطح در دست احداث و پروژه تملکات و بازگشایی معابر و تعریض تعداد مشخصی از معابرسطح شهر اجرایی گردد.

شریفی اظهار نمود: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد اجرای چند بلوک مهم از پروژه 55 متری باشیم و این مژده‌ای باشد برای شهروندان صبور اراکی که طی سال‌های گذشته در ارتباط با این طرح دچار مسایل و مشکلات بسیاری شدند. لذا در بودجه سال 95 این پروژه جزء تبصره بودجه در نظر گرفته شده که در صورت تحقق در متمم بودجه انجام می‌شود تا بی‌دلیل بودجه افزایش داده نشود. لذا از طریق اوراق مشارکت و تسهیلات همچنین اعتبار درون بودجه پیش‌بینی شده که شهرداری مکلف می‌شود پروژه را عملیاتی نماید و حداقل یک بلوک آغاز شود تا شاید مرهمی باشد بر زخم کهنه شهروندان اراکی بعد از سال‌ها که با این پروژه درگیر هستند.

وی افزود: در بخش زیباسازی و مبلمان شهری پیش‌بینی‌های خوبی شده همچنین نسبت به گذشته رشد قابل توجهی را شاهد خواهیم بود. همچنین در حوزه فضای سبز مقرر گردید پارک‌های نیمه تمام بازسازی گردد و سایر بوستان‌ها نیز بهسازی و مرمت شوند. در ارتباط با بوستان بانوان نیز گفتنی است؛ این بوستان محل مناسبی برای بانوان خواهد شد و امکانات مکفی به آن نیزاضافه می‌گردد.

شریفی عنوان نمود: در سال پیش رو پروژه عمرانی جدیدی برای شهرداری پیش‌بینی نشده چرا که تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در ارجحیت قرار دارد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک، خاطرنشان ساخت: به طور کلی بودجه 401 میلیاردی شهرداری حدود 15 تا20 درصد تغییر و افزایش خواهد داشت و انتظار می‌رود با این افزایش تلاش مجموعه شهرداری و راهکارهای در نظرگرفته شده ردیف درآمدی نیز متقابلا بالا رود و به ازای آن نیز فعالیت‌های عمرانی افزایش داشته باشد.

وی در خصوص اصلاح بودجه گفت: در اولین جلسه بررسی بودجه سال 95 مقرر شد با توجه به ضرورت ابتدا بودجه سال آتی انجام شود و پس از آن به اصلاح بودجه پرداخته شود.

شریفی اظهار داشت: اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر اراک معتقد هستند شهرداری با منابع و امکاناتی که دارد همچنین با تغییر ساختار اداری و تکمیل نیروی انسانی متخصص و برنامه مدون بهتر از این می‌تواند بودجه پیشنهادی داشته باشد. البته تاثیر اعتماد دو سویه و مشارکت شهروندان در پرداخت عوارض و بدهی‌های گذشته بسیار موثر خواهد بود با سرمایه گذاری در مقوله فرهنگ می‌توان ارتباط دو سویه مردم و شهرداری را تقویت نمود که در نهایت به نفع شهرمان خواهد بود.

وی ضعف شهرداری در ممیزی املاک را از مسایلی عنوان نمود که در اخذ به موقع عوارض نوسازی ساختمان اثرگذار است که با رفع آن می‌توان شاهد مشارکت بیشتر شهروندان بود.

شریفی در ارتباط با ساماندهی نیروی انسانی فعال در مجموعه شهرداری بیان کرد: اعضای شورای شهر موافق ساماندهی پرسنل شرکتی شهرداری هستند تا از بلاتکلیفی خارج شوند و با حس تعلق خاطر و امنیت شغلی بیشتر ی فعالیت نمایند.

محمد شریفی به عنوان سخن آخر ضمن قدردانی از زحمات شهردار و مجموعه شهرداری کلانشهر اراک اظهار نمود: امیدواریم در شرایط پسا فرجام و با برگزاری انتخابات، تغییرات مثبت در کشور ایجاد شود و متقابلا شاهد تغییرات رو به جلو در استان و همچنین شهرداری اراک نیز باشیم، به طور کلی رونق اقتصادی در کشور موجب بالا رفتن سطح رفاه شهروندان خواهد شد و ارتباط مستقیمی بین این دو عامل برقرار است انشااله مجموعه شهرداری با تلاش مضاعف بتوانند در محقق نمودن بودجه سال آتی موفق عمل نمایند.

عنوان خبر
امتیازات:: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (709)
کد خبر: 6167