شهرداری اراک


29

میزان درخت‌کاری و فضای سبز اراک به بیش از ۲۲۰هکتار رسیده است

میزان درخت‌کاری و فضای سبز اراک به بیش از ۲۲۰هکتار رسیده است

مهاجرانی مشاور شهردار اراک در نشست تخصصی کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک

میزان درخت‌کاری و فضای سبز اراک به بیش از ۲۲۰هکتار رسیده است

نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک با حضور اعضای این کارگروه تخصصی در استان مرکزی تشکیل جلسه داد. بررسی آخرین اقدامات انجام گرفته در حوزه مقابله با آلودگی هوای کلانشهر اراک تشریح بخشی دستگاه‌های عضو کارگروه در حوزه کاهش آلودگی هوا، بررسی بایدها و نبایدها و مشکلات موجود در حوزه مقابله با آلودگی هوا و کاهش آلودگی در سطح استان مرکزی و شهر اراک مهم‌ترین سرفصل این نشست تخصصی بود.

در ادامه گزارش به ارائه مطالب مطرح شده در نشست تخصصی کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان‌شهر اراک توسط سیدفراز مهاجرانی مشاور شهردار اراک می پردازیم:

* چه اقداماتی در زمینه توسعه فضای سبز اراک برای کاهش آلودگی هوا انجام گرفته است؟

مهاجرانی: با توجه به شرایط اقلیمی و صنایع آلاینده در سطح شهرستان اراک، درختکاری در این شهر باید به صورت جدی دنبال شود که افزایش سرانه فضای سبز در مرکز استان در دستور کار قرار دارد. در سال‌های اخیر رشد مناسب را در توسعه فضای سبز شهری شاهد بوده‌ایم و در تلاش هستیم روز به روز توسعه فضای سبز شهری گسترش یابد، با توجه به اینکه طرح کاهش آلودگی هوای شهر اراک از مصوبات سال 86 به ‌شمار می‌رود، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی توزیع اصله‌های نهال در این استان را در اولویت قرار داده است.

وسعت نهال‌کاری در اراک با احتساب فضاهایی که برای فضای سبز بوده به 228هکتار می‌رسد، نهال‌ها در حال رشد هستند تا توسعه فضای سبز قدمی برای کاهش آلودگی باشد درخت‌ها شناسنامه‌دار شدند زیرا هر درخت عمر مفیدی دارد با شناسنامه دار کردن درخت می‌توان زمان دقیقی را برای جایگزین کردن تخمین زد.

* در بهبود سیستم آبرسانی وآبیاری فضای سبز اراک چه اقدامات سازنده‌ای انجام گرفته است؟

مهاجرانی: عملیات اجرایی لوله‌گذاری به خوبی و با سرعت انجام می‌شود با نصب این لوله‌ها تا حدود زیادی از تلفات آب در مسیرهای انتقال کاسته می‌شود، 360 کیلومتر لوله‌گذاری زیر زمینی انجام داده‌ایم، در گذشته فضای سبز با آب غیرشرب آبیاری می‌شد،‌ با بهره‌گیری از شیوه‌های جدیدتر و با جداسازی آب شرب از غیرشرب در استان اقدامات خوبی انجام گرفته است.

همه دستگاه‌های خدماتی و اجرایی باید به مسئله ضرورت بهبود سیستم آبرسانی و آبیاری فضای سبز و همچنین تفکیک آب غیرشرب در آبیاری فضای سبز توجه داشته باشند که مدیریت بهینه مصرف آب در شرایط خشکسالی و کمبود آب باید در دستور کار آنها قرار گیرد.

*در راستای تقویت و ساماندهی حمل ونقل عمومی چه اقداماتی انجام شده است؟

مهاجرانی: حل مشکل ترافیک مسئله‌ای زیست محیطی و در ارتباط با سلامت افراد جامعه است و مبارزه با پدیده آلودگی هوا نیازمند عزم ملی و مشارکت همه آحاد جامعه است همه مردم باید سعی کنند با استفاده از ناوگان عمومی برای انجام امورات خود از حجم ترافیک بکاهند، ساماندهی ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی٬ ایجاد خطوط ویژه٬ نصب سیستم های نظارت تصویری از طریق دوربینهای کنترل ترافیک و پیاده کردن طرح زوج و فرد از ملزومات اجرای طرح ترافیک کلانشهر اراک است.

با اجرای طرح‌های ترافیکی٬ پایانه اتوبوس‌های درون شهری از مرکز شهر به مکان‌های دیگر منتقل شدند و خطوط ویژه اتوبوس در خیابان‌های مرکز شهر ایجاد شده است، همچنین با انجام آزمایشات بر روی روغن مورد استفاده اتوبوس‌ها درمی‌یابیم که عمر مفید موتور چقدر است و هر سال برای اتوبوس‌ها گواهی عدم نقص فنی می‌گیریم، لازم است با فرهنگ‌سازی به سمت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی پیش رویم و علاوه بر آن فضای مناسبی برای افزایش اشتیاق مردم به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی ایجاد کنیم.

*ساماندهی پارک ماشین‌ها در پارکینگ طبقاتی چه نقشی در کاهش ترافیک شهر داشته است؟

مهاجرانی: با احداث پارکینگ عمومی طبقاتی در سال 92 که از پروژه‌های مهم شهرداری اراک در راستای کاهش ترافیک سطح شهر، جلوگیری از پارک‌های حاشیه‌ای، کاهش آلودگی هوا و شلوغی مرکز شهر قدم برداشتیم اما همچنان پارک سوار محل ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی است، با توجه به اینکه این پارکینگ در مرکز شهر قرار گرفته است تا امکان خدمت‌رسانی به همشهریان در مورد استفاده از پارکینگ‌ها به صورت گسترده وبا سرعت بیشتری فراهم شود.

متاسفانه فرهنگ استفاده از پارکینگ عمومی در سطح شهر بعد از گذشت 4 سال هنوز نهادینه نشده است، رسانه‌ها برای استفاده بیشتر مردم از وسایل نقلیه عمومی به خصوص تاکسی فرهنگ‌سازی کنند تا علاوه بر کاهش ترافیک در شهر از آلودگی هوای اراک جلوگیری شود، ارتقای فرهنگ ترافیک و تشویق مردم علاوه بر رسانه‌ها نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان است لازم است در برخی موارد پلیس از قوه قهریه استفاده کند.

عنوان خبر
امتیازات:: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (605)
کد خبر: 8133